zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Otřesy na Chebsku podrobně mapuje síť měřících stanic

25.05.2018
Geologie
Otřesy na Chebsku podrobně mapuje síť měřících stanic

Zemětřesení na Chebsku sleduje hustá síť měřicích stanic. Jsou rozmístěné v okolí Nového Kostela, pod nímž vzniká většina otřesů. Většina stanic je on-line, a tak je možné sledovat seismickou aktivitu v oblasti několik minut od samotného otřesu, řekl dnes ČTK Jakub Klicpera, odborný pracovník seismického oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Území na sever od Chebu patří mezi nejaktivnější seismické oblasti ve střední Evropě.

Seismometry zaznamenávají od 10. května silnější otřesy, které jsou součástí aktuálního zemětřesného roje. Nejsilnější otřes měl zatím magnitudo po přepočítání 3,8. Magnitudo je jednotka síly zemětřesení. Silnější otřes ale mohli lidé v okolí cítit i dnes ráno, kdy automatické systémy naměřili 3,2 stupně.

V některých stanicích jsou hned dva typy záznamových zařízení. "Rozdíl je v tom, že klasický seismometr, který tu máme, je speciálně upravovaný firmou v Anglii, a zaznamenává i velmi slabé otřesy. Ale když dojde k silnému otřesu, může dojít k jeho přebuzení. Proto je tam i akcelerometr, který je schopen zaznamenat zrychlení i čtyři G," popsal Klicpera.

Automatické stanice údaje o seismické aktivitě posílají přes mobilní datové sítě do geofyzikálního ústavu, kde se zpracují. Stanice jsou součástí lokální seismické sítě WEBNET. "Celkem je v okolí 24 stanic, z toho 15 stanic je on-line a posílají data, a devět stanic je off-line, to znamená, že je u nich nutné odebírat data ručně, stejně jako měnit akumulátory," doplnil Klicpera.

Pro vědce je každý zemětřesný roj v západních Čechách cenným zdrojem informací o procesech, které se odehrávají pod zemí. Pomáhají v tom i hlášení lidí. Geofyzikální ústav navíc připravuje mobilní aplikaci, která by poskytovala informace o aktuálních zemětřeseních v oblasti nebo v případě silnějších otřesů na ně upozornila uživatele notifikací na telefonu. Zároveň ale bude obsahovat dotazník, kterým mohou sami lidé posílat vědcům své postřehy, zážitky a pocity při otřesech.

Zemětřesné roje se na Chebsku vyskytují pravidelně v několikaletých intervalech. Díky postupnému uvolňování energie ale jen výjimečně otřesy způsobují větší škody. Pokud ano, jedná se hlavně o prasklé zdi. Nejsilnější otřes v zaznamenávané historii byl na přelomu let 1985 a 1986.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí