zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovenští vědci vynašli nový druh rozložitelných plastů

12.06.2018
Odpady
Recyklace
Slovenští vědci vynašli nový druh rozložitelných plastů

Slovenští vědci vynašli nový druh biologicky rozložitelných plastů, na jejichž výrobu slouží použitý fritovací olej. Tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity (STU) , který již požádal o udělení patentu na tento plast, na projektu spolupracuje s brněnským Vysokým učením technickým. ČTK o tom informovala STU.

"Tento bioplast se nerozkládá jen v podmínkách průmyslového kompostu, tedy při teplotě 50 a více stupňů (Celsia), ale i v podmínkách domácího kompostu při teplotě 20 až 30 stupňů. Testujeme rozkládání v běžné půdě a v mořské vodě, kde, zdá se, rovněž dokáže degradovat," uvedl profesor Fakulty chemické a potravinářské technologie STU Pavel Alexy.

Tým STU spolupracuje s firmami i univerzitami na možnostech využití vynálezu v praxi. Za příklad možného použití bioplastů univerzita označila výrobu příborů, plastových nádob, obalových folií či mulčovacích fólií, které se používají v zemědělství. Kromě toho by se bioplasty mohly využívat ve zdravotnictví jako dočasné implantáty při řešení komplikovaných zlomenin.

O novém druhu bioplastu STU informovala krátce po té, co Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Opatření komise zdůvodnila snahou chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů.

STU spolu se Slovenskou akademií věd již dříve vyvinula bioplast, který lze vyrobit z jiných surovin než nejnovější typ biologicky rozložitelných plastů. I na zmiňovaný bioplast podala patentovou přihlášku.

Adrian Bobok

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí