zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Thajsku se žije bezpečněji a zdravěji i díky české Arnice

10.06.2018
Voda
Chemické látky
Zdraví
V Thajsku se žije bezpečněji a zdravěji i díky české Arnice

Těžba zlata, kontaminovaná voda nebo nedostatečná práva dělníků nebudou už v některých oblastech Thajska závažným problémem. Zasadil se o to český spolek Arnika, ve spolupráci s thajskou nevládní organizací EARTH a za podpory Evropské Unie. Díky jim místní dosáhli významných změn v boji za zdravější životní prostředí, jehož oslavy probíhají po celém světě právě dnes.

Tři thajské komunitní organizace získaly finanční pomoc v celkové výši 9 000 EUR (asi 232 000 Kč) na aktivity snižující dopad znečištění na životy Thajců.

"Mezinárodní spolupráce nám umožňuje vyměňovat zkušenosti za účelem dosažení ochrany životního prostředí a zvyšování povědomí o otázkách životního prostředí," vysvětluje Jitka Straková z Arniky. ,,Kdy jindy než dnes bychom si měli připomínat, že životní prostředí nezná hranic. Ekologické problémy totiž naše rozdělení planety na jednotlivé země často úspěšně ignorují," zdůrazňuje Straková myšlenku dnešního Mezinárodního dne životního prostředí

Do práce za toxickými látkami?

Proto Arnika podpořila například organizaci WEPT, která vyjednává odškodnění pro oběti znečištění. Zejména lidé v místních továrnách často nemají žádné informace o možné kontaminaci jejich pracoviště. Vystaveni těžkým kovům a dalším toxickým látkám přitom často trpí vážnými a trvalými zdravotními problémy.

Muž z provincie Ang Thong čelí úplné pracovní neschopnosti poté, co byl v textilní továrně dlouhodobě vystaven působení oxidu siřičitého. Hlavně díky WEPT mu byla nakonec byla přiznána kompenzace více než osmdesát osm tisíc eur (přes dva a čtvrt milionu korun českých).

Podobných soudních procesů zprostředkovala organizace celou řadu, některé z nich jsou stále otevřené. Kromě toho WEPT vzdělává dělníky o jejich právech a také o nebezpečích, které práce v továrně provází.

Společně pro čistší vodu

To nedaleko Bangkoku se zaměstnanci nemocnice v Samut Sakhon zaměřili na kontaminaci zdejší vody toxickými látkami. Blízkost hlavního města je důvodem vysoké koncentrace průmyslových závodů, které kvalitu vody zásadním způsobem ovlivňují. Získaná zjištění uvedená ve Zprávě o dopadu na životní prostředí a zdraví lidí související se znečišťováním vody budou klíčovým zdrojem informací pro zvyšování povědomí o nebezpečí a lobování u správních orgánů a odpovědných politiků.

A v provincii Loei na severovýchodě země místní zase hospodařili na půdě napájené odpadními vodami z blízkého dolu na zlato. Obyvatelé šesti blízkých vesnic tak utvořili Skupinu pro zachování dědictví Khao Luang (KLHCG). Díky finanční podpoře zlepšili spolupráci a zavedli pravidelné sledování úrovně znečištění v různých lokalitách.

"Lidé dosáhli například přijetí plánu sanace Oddělením pro kontrolu znečištění v okrese Wang Saphung. Koalice KLHGC také získala ocenění za svou aktivní a vytrvalou práci," připomíná ředitelka EARTH Penchom Saetang nedávno udělenou Cenu Somchaie Neelaphaijita, pojmenovanou podle thajského právníka a obhájce lidských práv, který je nezvěstný od roku 2004.

Evropská unie všechny iniciativy podpořila skrze dlouhodobou podporu odbourávání ekologických škod v Thajsku. Dává tak šanci komunitám přicházet s důkazy o průmyslovém znečištění nebezpečném pro zdraví lidí a zajistit tak řádnou odpovědnost firem a přístup občanů k informacím v otázkách životního prostředí.

Přestože pitná voda je každým rokem vzácnější, v naléhavosti ji tentokrát překonaly plasty. Právě jim je věnovaný letošní Mezinárodní den životního prostředí, jehož oslavy tento rok hostí Indie. Jde o nejdůležitější globální událost pro zvýšení celosvětového povědomí o boji za životní prostředí, kterou Organizace spojených národů pořádá vždy 5. června už od roku 1974. ,,V uplynulých čtyřiceti čtyřech letech přitom globalizovaná ekonomika přinesla stále více problémů životního prostředí a rizika, kterým musíme čelit," uzavírá Straková.

? ? ? ? ?

1 | Arnika je česká nevládní organizace zaměřená na ochranu přírody, toxické látky, nakládání s odpady a účast veřejnosti v rozhodování o otázkách životního prostředí. Za sedmnáct let existence se Arnika stala uznávanou evropskou organizací, mj. pokud jde o boj proti životu nebezpečným látkám. Organizace spolupracuje s řadou partnerských iniciativ po celém světě (např. na Ukrajině, v Arménii nebo v Bosně a Hercegovině), aby zajistila lepší a zdravější budoucnost pro lidi bez ohledu na zeměpisnou polohu.

2 | Ecological Alert and Recovery - Thailand (EARTH) je nezávislá nevládní organizace sídlící v Bangkoku, která usiluje o sociální a environmentální spravedlnost v thajské společnosti. EARTH slouží jako hlídací pes, který monitoruje politiku thajské vlády v oblasti industrializace, průmyslového znečištění a neudržitelných vzorců spotřeby. Rovněž podporuje klimatickou spravedlnost nebo řádnou správu a odpovědnost vládních a mezinárodních agentur. Hlavní oblastí zájmu EARTH jsou dopady nebezpečných látek na ekosystémy, místní komunity a zdraví pracujících.

3 | Evropská unie (EU) je největším dárcem rozvojové pomoci na světě. Její politika usiluje o podporu udržitelného rozvoje a vybudování spravedlivějšího a stabilnějšího světa se zaměřením na lidská práva, demokracii a další aspekty řádné správy věcí veřejných a inkluzivního a udržitelného růstu. Delegace Evropské unie v Thajsku je pověřena podporou politických a hospodářských vztahů mezi Thajskem a EU a zároveň informováním veřejnosti o rozvoji EU a jejích programech místní pomoci.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí