zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inovace pod nohami: v Amsterdamu vznikla kolekce tenisek z recyklovaných žvýkaček

17.06.2018
Technologie
Recyklace
Inovace pod nohami: v Amsterdamu vznikla kolekce tenisek z recyklovaných žvýkaček

Unikátní partnerství organizace IAmsterdam, módní znáčky Explicit a odborníků na udržitelnost Gumdrop vyústilo ke vzniku kolekce tenisek, jejichž podrážky jsou vyrobené ze starých žvýkaček, které byly seškrábnuty z ulic nizozemské metropole.

Primárním cílem kolekce je upozornit na problém se kterým se potýká hlavní město už léta - a to na obrovské množství žvýkaček, které jsou druhým nejrozšířenějším odpadem hned po cigaretových nedopalcích. Rozložení jedné žvýkačky trvá 20 až 25 let a každý rok se jich na amsterdamských chodnících ocitne 1,5 milionů kilogramů. Náklady na jejich náročné odstranění šplhají do výše milionů eur.

Na výrobu podrážek jednoho páru tenisek je potřeba 1 kilogram žvýkaček. Recyklovaný materiál je svými vlastnostmi velmi podobný kaučuku, zbytek boty je vyroben z kvalitní kůže. Autoři projektu Gumshoe tvrdí, že jsou to první tenisky na světě, jejichž podrážky jsou vyrobeny ze žvýkaček. Rádi by projekt rozšířili do dalších měst, které se potýkají z gumovým znečištěním.

Gumshoe budou prodávané ve dvou barvách - takzvané bubblegum pink a černo-červené kombinaci. Autoři projektu také uvažují o možnosti výměny podrážek zdarma na konci jejich životního cyklu. Tenisky se objeví v prodeji již v červnu, a jejich cena bude 190 eur nebo 4500 Kč.

Foto: Gumshoe
Zdroj: https://zajimej.se

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí