zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výzkum: V ochraně prostředí lidé nejvíc důvěřují obcím a ekologům

25.06.2018
Obecné
Výzkum: V ochraně prostředí lidé nejvíc důvěřují obcím a ekologům

V ochraně životního prostředí lidé nejvíce důvěřují obecním úřadům a ekologickým hnutím, ukázal průzkum, který v květnu letošního roku provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Vládě v tomto ohledu důvěřuje třetina lidí a Parlamentu čtvrtina. Podle průzkumu si více než polovina lidí myslí, že ČR se o své životní prostředí stará přiměřeně, zatímco téměř dvě pětiny oslovených soudí, že péče o prostředí je nedostatečná.

"V oblasti ochrany životního prostředí je nejlépe hodnocena aktivita obecních úřadů (55 procent kladných odpovědí) a ekologických organizací (51 procent)," uvedlo CVVM. Za ekology zůstávají ministerstvo životního prostředí, kraje, EU a vláda. Nejméně kladných odpovědí (25 procent) získal Parlament. Proti předchozímu roku je patrný posun k horšímu hodnocení. Loni v květnu označilo péči ČR o životní prostředí za přiměřenou 58 procent lidí, letos 54 procent.

Proti roku 2016 je patrný téměř u všech institucí včetně ekologických organizací úbytek kladného hodnocení. "Vzhledem k nárůstu dezinformací a poklesu politické kultury to není překvapivé," uvedl ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Když měli lidé určit, co podle nich zhoršuje stav prostředí, označila většina (82 procent) silniční dopravu. Dalším viníkem je nedostatečná šetrnost k přírodním plochám při výstavbě (73 procent) a opatření proti suchu (72 procent). Za další negativní vlivy označili lidé těžbu nerostných surovin, těžbu dřeva a chování podniků.

Proti předchozímu roku se výrazně zhoršilo vnímání vlivu zemědělství na stav prostředí, jako špatný jeho vliv označilo 60 procent respondentů, o rok dříve to bylo 50 procent. CVVM dodalo, že to je nejvýraznější změna, kterou zaznamenalo za poslední tři roky ve vnímání dopadů lidské činnosti na přírodu.

Průzkumu se zúčastnilo přes 1000 respondentů starších 15 let. Šetření provedli sociologové v květnu pomocí osobních rozhovorů. Obdobná data shromažďuje CVVM každoročně.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí