zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Krkonoších někteří lidé nerespektují zákaz dronů, škodí zvěři

01.07.2018
Chráněná území
Šlendryján
V Krkonoších někteří lidé nerespektují zákaz dronů, škodí zvěři

Někteří lidé nerespektují v Krkonoších zákaz používání dronů. Bezpilotní letadla v Krkonošském národním parku (KRNAP) ruší a ohrožují volně žijící živočichy, řekl dnes ČTK mluvčí parku Radek Drahný. Porušení zákazu je přestupkem, za nějž mohou strážci parku na místě uložit napomenutí nebo pokutu až do výše 10.000 korun.

"V Krkonoších se stále setkáváme s porušováním tohoto zákazu, možná i z neznalosti, a s nadcházející letní sezonou lze očekávat, že přestupků přibude," řekl Drahný.

Používání dronů je na území národních parků zakázáno od 1. června 2017, kdy vstoupila v platnost novela zákona o ochraně přírody a krajiny. "Přesto se s tím setkáváme denně, je to skutečně problém," řekl ČTK náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar.

Strážci zatím nikomu pokutu za porušení zákazu neudělili. "Nemůžeme být všude. Víme ale od lidí, že se to děje, že dochází k rušení klidu. Za rok platnosti (novely) hovoříme o desítkách případů," řekl ČTK Drahný.

V posledních měsících také přibývá žádostí na výjimku z provozování bezpilotních letadel nad územím národního parku. Správa KRNAP uděluje výjimky pouze ze závažných důvodů, například při zajištění bezpečnosti lidí nebo kvůli vědeckého výzkumu.

KRNAP vznikl v roce 1963 a spolu s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. KRNAP je nejstarším národním parkem v Česku. I s ochranným pásmem se rozprostírá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Nejpřísněji chráněná první zóna má 7000 hektarů a pohyb v ní je povolen po značených cestách.

Tomáš Kučera

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí