zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letní číslo Zpravodaje MŽP zve na výlety do naturových oblastí, národních parků a k rodinným aktivitám v přírodě

10.07.2018
Letní číslo Zpravodaje MŽP zve na výlety do naturových oblastí, národních parků a k rodinným aktivitám v přírodě

 Zaostří i na invazní druhy a kůrovcovou kalamitu...

Nejnovější číslo elektronického Zpravodaje Ministerstva životního prostředí zaměřujeme na naši přírodu, a to především na tu, kterou najdeme třeba hned za dveřmi. Průvodcem nám při tom může být film Planeta Česko režiséra Mariána Poláka, který nám poskytl velký rozhovor.

Česká republika má díky své poloze široké spektrum přírodních podmínek a tím i druhů rostlin a živočichů, některých vyloženě unikátních v rámci celé Evropy. Ty chráníme podle jejich výjimečnosti; nejvyšším stupněm ochrany je národní park, ale také systém NATURA 2000. Do těchto lokalit vás Zpravodaj právě zve. Kdy jindy, než o prázdninách je čas zpomalit i šance prožít třeba s celou rodinou něco zajímavého a ověřit si, že na dobrodružství v chráněných územích se prostě nezapomíná? Podnětem k novým aktivitám pro rodiny s dětmi mohou být i webové stránky Minuty z přírody, kde se objevuje každý týden nová nabídka na poznávání přírody hravou a nevšední formou. Fakt, že si ale nemůžeme dělat, co chceme, připomene Desatero na návštěvě u Matky přírody. Na druhou stranu možnost přetvořit vaši zahradu, třeba ve zcela přírodním duchu, je jen na vás. Inspiraci najdete ve článku o přírodní zahradě a o všem, co do ní patří a co ji pomáhá dělat pestrou a zdravou.

Nejnovější číslo Zpravodaje zmiňuje i stinné stránky ochrany naší přírody. Například nárůst člověkem zavlečených, nepůvodních druhů rostlin i živočichů, tedy těch, kteří se neohroženě šíří a ,,domácím" vyloženě škodí, či je přímo likvidují. Invazní druhy, které způsobují i významné hospodářské škody, se snaží komplexně řešit i Evropská unie.

Jinou aktuální invazi, která se odehrává v lesích ČR, způsobil rozmnožený kůrovec. Pomohla mu klimatická změna a z ní vyplývající extrémně vhodné podmínky pro jeho nárůst, majoritní podíl nepůvodních porostů monokulturních a rychle rostoucích dřevin a neprozíravé zásahy ve jménu co nejlepší těžby. Vypořádat se s tím vším bude teď vyloženě lesnický oříšek.

Před námi jsou prázdniny, užijte si je v české přírodě a dejte nám vědět, kde vám v ní bylo nejlíp.

Zpravodaj MŽP 2/2018 k prolistování ZDE.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí