zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanecký podvýbor vyzývá vládu a Sněmovnu ke změně zákonů a další pravidel. Kvůli hynutí lesů

12.07.2018
Les
Poslanecký podvýbor vyzývá vládu a Sněmovnu ke změně zákonů a další pravidel. Kvůli hynutí lesů

Zástupci a zástupkyně ANO, Pirátů, KSČM a KDU-ČSL tvořící poslanecký Podvýbor pro ochranu a přírody a krajiny vyzvali vládu ČR, aby připravila novely lesního a mysliveckého zákona i nový zákon o státním podniku Lesy ČR. Po vládě také chtějí zavedení mezinárodně uznávané lesní certifikace FSC - která garantuje udržitelné hospodaření v lesích - ve státních lesích [1].

Podvýbor navíc žádá právě probíhající schůzi Poslanecké sněmovny, která právě nyní probírá kalamitu v českých lesích, aby ke stejným krokům vyzvala vládu ČR také.

Ministr zemědělství Miroslav Toman na začátku stále probíhající diskuse uvedl: "Budu věnovat svoji činnost a úsilí k tomu, aby se nám, a to doufám společným úsilím, podařilo tuto nepříznivou situaci zvrátit a vrátit podobu českých lesů do takové, na jakou jsme byli historicky zvyklí. To znamená do podoby skladbou druhově pestrých lesů a plnících všechny funkce lesa, nejen tu produkční, půdoochranou, vodoochranou a rekreační." [2]

Ministr životního prostředí Richard Brabec k tomu před poslanci dodal mimo jiné: "Širšímu využívání listnatých dřevin a jedle brání přemnožená spárkatá zvěř. Bohatě druhově a prostorově strukturované porosty jsou přitom mnohem odolnější vůči projevům změny klimatu. Pokud bychom takové lesy v přírodě měli, nečelili bychom jejich někde celoplošnému rozpadu, jak to dnes vidíme v Beskydech nebo v Jeseníkách." [3]

Vzhledem k jasným postojům ministrů se Hnutí DUHA domnívá, že by zejména poslanecké kluby vládních stran měly obratem dokázat, že umožní realizaci plánů svých ministrů a vyzvou celou vládu ke změně zákonů a dalších pravidel, tak jak navrhuje Podvýbor pro ochranu přírody.


Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

"Tak vzácná shoda ministra zemědělství a ministra životního prostředí je historický okamžik. Oba pánové chtějí druhově pestřejší a odolnější lesy, shodují se na posilování jejich mimoprodukčních funkcí. Poslanci ANO a ČSSD, tedy stran které je do funkcí vyslaly, by je v tento mimořádný den měly podpořit a vyzvat celou vládu k předložení potřebných změn zákonů i zavedení certifkace FSC ve státních lesích."

Poznámky:

[1] https://www.psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=150008

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

2018

8. volební období

4 USNESENÍ

podvýbor pro ochranu přírody a krajiny

PER ROLLAM

ze dne 29. června 2018

Řešení příčin stavu lesů v České republice

Podvýbor pro ochranu přírody a krajiny


I. vyzývá vládu České republiky k řešení příčin současného stavu lesů a kůrovcové kalamity, konkrétně k:

1. přípravě novely zákona o lesích a prováděcích vyhlášek, které zajistí druhově a věkově pestřejší lesy,
2. přípravě novely zákona o myslivosti a prováděcích vyhlášek, které zajistí snížení škod na výsadbě a zmlazování lesů,
3. přípravě návrhu nového zákona o státním podniku Lesy ČR,
4. zavedení mezinárodně uznávané certifikace FSC na podstatné části majetku ve správě stáních podniků Lesy České republiky, s.p. a Vojenské lesy a statky, s.p.
5. k předložení krizového plánu k řešení kůrovcové kalamity ze strany Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí na jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu dne 14. září 2018.


II. vyzývá Poslaneckou sněmovny Parlamentu ČR, aby přijala usnesení vyzývající vládu ČR ve smyslu bodu I. tohoto usnesení podvýboru.


1. Čižinský Jan, v.r.
2. Balcarová Dana, v.r.
3. Holomčík Radek, v.r.
4. Koníček Vladimír, v.r.
5. Matyášová Eva, v.r.


[2] https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/016schuz/s016142.htm


[3] https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/016schuz/s016144.htm

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí