zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EEGA: Speciální technologie na opravu výtluků silnic - INFRASET

25.07.2018
Doprava
EEGA: Speciální technologie na opravu výtluků silnic - INFRASET

 Představujeme nominované projekty letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe

Předkladatel: MORAM CZ, s.r.o.

Nekvalitní silnice plné děr a puklin, které připomínají tankodrom, vidíme častěji, než bychom si přáli. Zní to sice jako science fiction, ale technologie INFRASET(R) je dokáže opravit snadno a levně při využití již dříve použitého, vyfrézovaného asfaltu. Toto řešení se hodí hlavně pro obce a města, protože můžou řešit stav silnic rychle a nezávisle na dalších orgánech a rozhodnutích. Speciální technologie zajistí, že oprava je trvalá.

Technologie využívá pro opravy recyklát asfaltu. Součástí INFRASETU(R) je nádoba s bitumenovou penetrací, která recyklát oživí. Oživený recyklát lze použít jako ,,nový asfalt". Speciální infrazářič vysuší a rozehřeje výtluk a jeho okolí. Po nanesení penetrace rozehřeje i doplněný recyklát. Díky tomu dojde k dokonalému, a především bezspárovému propojení oživeného recyklátu a stávajícího asfaltu, které znemožní vodě nebo jiným látkám napáchat další případné škody. Při ohřevu asfaltu a recyklátu navíc nedochází k uvolňování toxických látek.

Starý vydrolený asfalt je jinak toxický odpad, kterého by se obec musela řízeným způsobem zbavit. Jeho znovuvyužití proto šetří přírodu i obecní rozpočty. Použití technologie INFRASET(R) je levnější o 500 Kč/m2 oproti službám stavebních firem. Opravy s její pomocí jsou rychlé a není při nich potřeba výrazně omezovat provoz na silnici. Oprava jednoho metru čtverečního zabere asi 12 minut a klidně k ní může dojít i během zimy.

V čem je projekt výjimečný?

  • Dokáže využít recyklát asfaltu, který je jinak toxickým odpadem.
  • Rychle, kvalitně a levně opravuje díry a pukliny v silnici.
  • S technologií se dá pracovat kdykoli během roku.
  • Je cenově dostupný a počáteční investice se brzy vrátí.
  • Obcím a městům šetří 70 % nákladů na opravy.
  • Dlouhodobě prodlužuje životnost komunikací, čímž chrání životní prostředí před zátěží častých stavebních prací při výstavbě či dílčích opravách a výrobě nového asfaltu a chemických složek.

O vítězích jednotlivých kategorií mohou lidé hlasovat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do 30. září 2018. Představitelé nejlepších projektů v každé kategorii získají úspornou pračku od Miele a plynový kondenzační kotel či tepelné čerpadlo Vaillant. Celkový vítěz vyhraje vůz ŠKODA Octavia Combi G-Tec a od organizátora soutěže v ČR, energetické společnosti E.ON, k tomu dostane tankování CNG na rok zdarma.

Hodnotné ceny čekají i na hlasující. ,,Kromě hlasování letos lidé mohou tipovat celkového vítěze soutěže. Hlavní výhru, tedy užívání vozu ŠKODA Kodiaq Sportline na čtyři měsíce zdarma, získá ten, kdo správně tipne celkového vítěze a zároveň se svým odhadem nejvíce přiblíží skutečnému počtu hlasujících," dodává Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Vítězové jednotlivých kategorií 10. ročníku soutěže E.ON Energy Globe budou představeni 16. října 2018 na slavnostním vyhlášení, které letos opět odvysílá televize ČT2.

Více informací o soutěži i hlasování je možné najít na webu www.energyglobe.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí