zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EEGA: Vlastnoručně postavený pasivní dům ze slámy

22.08.2018
Ekologické stavění, bydlení
EEGA: Vlastnoručně postavený pasivní dům ze slámy

 Představujeme nominované projekty letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe

Předkladatel: Jan Chvátal (Dobřejovice)

Slaměný dům v Dobřejovicích u Prahy je ekologickým skvostem. Jan Chvátal svůj unikátní rodinný dům budoval sám tři roky. Dům je postavený ze slámy, hlíny a dřeva, využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a vytápění dřevem. Energeticky pasivní dům s dominantním jasanovým schodištěm ve tvaru stromu dýchá přírodní atmosférou a při svém vzniku, ani provozu téměř nezatěžuje své okolí.

Dům ze slaměných balíků odráží filozofii majitele. Pro svou rodinu chtěl moderní bydlení, které bude co nejvíce v souladu s přírodou. Pod jeho rukama tak vyrostl převážně ze slámy, dřeva a hlíny energeticky nenáročný rodinný dům. Stavba respektuje okolí, splývá s okolím svými zelenými střechami a díky prosklené jižní stěně dochází k propojení interiéru s přírodní zahradou.

Při samotné stavbě vzniklo minimum odpadu. Použité materiály jsou převážně přírodní a obnovitelné. Tepelnou izolaci stavby tvoří slaměné balíky, které jsou zvenku pokryté vápennou omítkou. Vnitřní omítky jsou z hlíny. Dům je energeticky pasivní. Minimum energie jeho obyvatelé spotřebují díky dobrému zateplení, solárnímu zasklení jižní stěny a fotovoltaické elektrárně. Elektrárna vyrobí za rok 5,5 MWh elektrické energie, což tvoří většinu energie nutné na vytápění i provoz elektrospotřebičů. Dešťovou vodu ze střechy využívá rodina pro splachování na toaletách a při zalévání zahrady. Ročně tak ušetří více jak 40 % pitné vody. Voda ze střechy části terasy pak napájí malé zahradní jezírko.

Rodina své zkušenosti se stavbou ,,Slamáčku" sdílí s ostatními na webu, rady si vyměňuje na sociálních sítích a pořádá dny otevřených dveří. Podporuje tak desítky a stovky dalších zájemců o stavění z přírodních materiálů, pasivní dům, či stavbu svépomocí.

V čem je projekt výjimečný?

  • Dům si postavil majitel svépomocí ze slámy, hlíny a dřeva.
  • Jde o energeticky pasivní dům vytápěný fotovoltaikou a dřevem.
  • Ekologicky zatěžuje své okolí jen minimálně.
  • Využívá dešťovou vodu v domě, na zálivku zahrady i pro jezírko.
  • Majitelé aktivně sdílení své zkušenosti a pomáhají tak dalším zájemcům o stavbu domu.

O vítězích jednotlivých kategorií mohou lidé hlasovat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do 30. září 2018. Představitelé nejlepších projektů v každé kategorii získají úspornou pračku od Miele a plynový kondenzační kotel či tepelné čerpadlo Vaillant. Celkový vítěz vyhraje vůz ŠKODA Octavia Combi G-Tec a od organizátora soutěže v ČR, energetické společnosti E.ON, k tomu dostane tankování CNG na rok zdarma.

Hodnotné ceny čekají i na hlasující. ,,Kromě hlasování letos lidé mohou tipovat celkového vítěze soutěže. Hlavní výhru, tedy užívání vozu ŠKODA Kodiaq Sportline na čtyři měsíce zdarma, získá ten, kdo správně tipne celkového vítěze a zároveň se svým odhadem nejvíce přiblíží skutečnému počtu hlasujících," dodává Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Vítězové jednotlivých kategorií 10. ročníku soutěže E.ON Energy Globe budou představeni 16. října 2018 na slavnostním vyhlášení, které letos opět odvysílá televize ČT2.

Více informací o soutěži i hlasování je možné najít na webu www.energyglobe.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí