zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Botanická zahrada v Troji zábavnou formu ukáže život včel

22.07.2018
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Botanická zahrada v Troji zábavnou formu ukáže život včel

Botanická zahrada v pražské Troji připravila novou interaktivní expozici, která zábavnou formou ukazuje život včel v české krajině, výrobu medu a zajímavosti o medonosných rostlinách. Návštěvníci ji mohou podle autorů vnímat všemi smysly. Součástí expozice je zahrada, ovocný sad, rozkvetlá louka nebo domek včelaře. Poprvé se pro veřejnost otevře tuto sobotu hodinu po poledni, kdy v botanické zahradě začíná Medový den.

"Hlavní myšlenkou je ukázat návštěvníkům botanické zahrady život včel a medonosné rostliny v české krajině. Expozice zaujme jak širší odbornou veřejnost, tak počínající včelaře, školáky a děti," uvedl v tiskové zprávě pověřený ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy Bohumil Černý.

Nový areál věnovaný včelám a rostlinám, které opylují, leží na východní straně trojského svahu. Expozice je rozdělena na dva naučné okruhy. První se zaměřuje na způsoby opylování a přibližuje je na stanovištích typických pro českou krajinu, ať už to je rodinná zahrada, vřesoviště, les, ovocný sad, pole a louka. Druhý okruh pomocí interaktivních prvků seznamuje návštěvníky se životem včel.

"Přejeme si, aby naše expozice návštěvníky pobavila a aby si ji užili a zažili opravdu všemi smysly. Těšit se mohou na rozkvetlou louku i pestré pole osázené medonosnými rostlinami, na důmyslné dřevěné hry a hříčky ze včelího světa i na staré úly včetně slaměné košnice, ve které se mohou zaposlouchat do zvuků z včelího úlu," dodala Jarmila Skružná z botanické zahrady.

V ovocném sadu najdou návštěvníci staré odrůdy jabloní nebo další zapomenuté teplomilné druhy ovocných stromů - mandloně, morušovníky nebo netradiční kříženec jeřábu a hrušně - hruškojeřáb. V Troji vzniklo i nově založené maliniště s více než deseti odrůdami maliníku a ostružiníku.

V sobotu je připraven program pro malé i velké. K vidění bude skleněný úl či ukázka vytáčení medu, děti se mohou zapojit do vědomostní soutěže. Prezentaci připravil Výzkumný ústav včelařský v Dole. Lidé si budou moci zakoupit publikace o včelách, medovou čokoládu, široký sortiment medu včetně toho přímo z botanické zahrady, medoviny a dalších medových produktů.

Program vznikl ve spolupráci s Vyšehradskými včelaříky. Členové tohoto kroužku mladých včelařů se nově vybudované expozici starají o včely a úly.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí