zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ornitologové připravili pro nevidomé unikátní vycházky do přírody

05.08.2018
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Ornitologové připravili pro nevidomé unikátní vycházky do přírody

Krásy české přírody mohou poznávat i zrakově postižení. Sérii vycházek pro ně připravila Česká společnost ornitologická za podpory ministerstva životního prostředí. Ornitologové při nich učí nevidomé poznávat hlasy přírody a zároveň se v pilotním projektu od zrakově postižených sami učí, jak podobné vycházky vést. První už se před týdnem konala v Praze, dnes vpodvečer se do zpěvu ptáků zaposlouchají nevidomí ve Zlíně a následovat budou akce v Olomouci, Přerově a opět v Praze.

"Každý profesionální ornitolog i nadšený milovník přírody moc dobře ví, že znát a dobře rozlišovat hlasy ptáků je minimálně stejně důležité jako je poznávat v dalekohledu," podotkl Evžen Tošenovský z České společnosti ornitologické. Právě nevidomí a zrakově handicapovaní mají přitom v poznávání přírody jednu velkou výhodu - dokážou se daleko lépe soustředit na zvukové vjemy, lépe rozlišovat jemné detaily zvuků, a to je právě u ptáků a netopýrů nesmírně důležité pro jejich správné určení.

U netopýrů je podle Tošenovského akustické sledování a určování druhů podle zvuků dokonce ještě daleko důležitější. "Je k němu ovšem zapotřebí speciální technické vybavení - ultrazvukový detektor - a právě ten si budou moci nevidomí účastníci našich speciálních vycházek také vyzkoušet," přiblížil program vycházky Tošenovský, který se kromě ptáků zabývá i výzkumem a ochranou netopýrů.

Aktuální projekt vycházek pro nevidomé je pro ornitologickou společnost pilotní a propojuje popularizaci přírodních věd se sociální problematikou zrakově postižených. O exkurze do přírody za hlasy ptáků je mezi zrakově postiženými velký zájem. "První dva termíny těchto speciálních vycházek byly v předstihu plně obsazené," uvedla společnost v tiskové zprávě. "Budeme velmi vděční, pokud nás aktivní jednotlivci, ale i organizace pracující s nevidomými a zrakově postiženými kontaktují a pomohou nám naše vycházky co nejlépe připravit," sdělila Katarina Slabeyová, která má v ornitologické společnosti na starosti organizaci tradičních akcí pro veřejnost.

Na samotné vycházky pro zrakově postižené naváže workshop pro organizátory tradičních vycházek, zúčastní se ho i specialista na komunikaci s nevidomými. Pro zrakově postižené také ornitologové vytvoří terénní příručku pro určování ptáků v Braillově písmu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí