zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Síť EIONET v České republice

06.08.2018
Obecné
Síť EIONET v České republice

 Česká republika je od roku 2002 oficiálním členem Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), jejímž úkolem je poskytovat spolehlivé a nezávislé informace o životním prostředí...

EEA je mimo jiné pověřena koordinací Evropské informační a pozorovací sítě pro životní prostředí (Eionet).

Eionet je partnerská síť agentury EEA, jejích členů a zemí, které s EEA spolupracují. Cílem sítě Eionet je poskytovat včasné a ověřené údaje, informace a odborné poznatky pro posuzování stavu životního prostředí v Evropě a tlaků, které jsou na něj vyvíjeny. Eionet tvoří samotná agentura EEA, 6 evropských tematických center (ETC) a síť přibližně 1500 odborníků z 39 zemí působících v národních agenturách pro životní prostředí a v dalších organizacích z této oblasti. Národní sítě tvoří Národní referenční centra (NRC) a národní kontaktní místa (NFP).

Koncepce sítě Eionet vychází z těchto určujících prvků:

- intenzivní spolupráce mezi institucemi na několika úrovních (národní, regionální, evropské, mezinárodní) a spolupráce s širokou veřejností, usnadňovaná koordinátorem,

- odsouhlasený jednotný obsah - data, informace, indikátory, analýzy,

- sdílená infrastruktura, standardy a nástroje.

CENIA, česká informační agentura životního prostředí v rámci sítě Eionet plní zásadní roli národního koordinátora - NFP, ale má své zastoupení i ve dvou ETC (ETC pro vnitrozemské, pobřežní a mořské vody a ETC pro odpady a materiály v oblasti zelené ekonomiky) a několika NRC (např. NRC pro hodnocení stavu životního prostředí, NRC pro komunikaci, NRC pro krajinný pokryv, NRC pro využití území a krajinné plánování atd.).

Národní kontaktní místa (NFP) odpovídají za koordinaci sítí národních referenčních center, čímž umožňují propojení odborníků z národních institucí a jiných orgánů, které se zabývají informacemi o životním prostředí.

Národní referenční centra (NRC) jsou složena z odborníků či institucí, kteří pravidelně shromažďují a dodávají údaje o životním prostředí na národní úrovni, nebo mají k dispozici příslušné vědomostní báze týkající se nejrůznějších environmentálních otázek, monitorování nebo modelování. Národní referenční centra jsou zakládána pro konkrétní oblasti životního prostředí, například kvalitu ovzduší, změnu klimatu, kvalitu řek, vznik odpadů, biologickou rozmanitost, energie a mnoho dalších.

Síť EIONET v ČR je v současné době složena z 24 NRC, které zaštiťuje 12 organizací, a z 6 ETC v 5 organizacích (viz obr. 2).

Obr. 2 Síť EIONET v České republice

Zdroj: CENIA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí