zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtvrtina lidí v Plzni nedodržuje novou vyhlášku o popelnicích

07.08.2018
Obec, město
Odpady
Šlendryján
Čtvrtina lidí v Plzni nedodržuje novou vyhlášku o popelnicích

Až čtvrtina lidí nedodržuje v Plzni vyhlášku o úklidu popelnic, která začala platit od června. Norma nařizuje majitelům nemovitostí v 75 ulicích centra města uklízet mimo svozové dny popelnice z ulic. Cílem bylo zlepšit pořádek a čistotu. Dosud se někde kolem popelnic opakovaně kupily odpadky a vznikaly skládky. Magistrátní kontroly zjistily, že z 900 majitelů objektů vyhlášku dodržuje 680, zbývajících 220 ji nerespektuje. Město je proto začne upozorňovat na neplnění povinnosti a od září začne zjištěné přestupky pokutovat, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Podle vyhlášky mohou majitelé domů ve vymezeném území popelnice přistavovat na chodník pouze v den svozu odpadu a týž den do půlnoci je zase musí uklidit. Důvodem pro zavedení vyhlášky byl nepořádek u popelnic zejména kolem Jižního Předměstí, ale i v dalších částech širšího centra.

Vyhláška podle vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Dagmar Kaiferové Svobodové zafungovala. "Snížil se počet černých skládek v území, pocit pro procházející občany i turisty je výrazně příjemnější, snáze se prochází rodičům s kočárky, popelnice už také neblokují parkovací místa," uvedla. Majitelé popelnic podle ní mohou i ušetřit, neboť do jejich nádob už nevhazují odpad lidé z ulice či ti, kteří neměli zajištěn odvoz svého odpadu.

Majitelům, kteří vyhlášku dodržují, městská odpadová firma Čistá Plzeň v srpnu zdarma umyje popelnici. Firma zavádí novou službu mytí popelnic nad rámec blokového čistění, při němž umyje všechny nádoby jedenkrát ročně.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí