zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klimatické změny prý ohrožují obyvatelnost oblasti kolem Pekingu

07.08.2018
Obec, město
Klimatické změny
Klimatické změny prý ohrožují obyvatelnost oblasti kolem Pekingu

Nejlidnatější region Číny, který zahrnuje také metropoli Peking, se může stát do konce tohoto století zčásti neobyvatelným v důsledku extrémních veder, pokud se výrazně nesníží znečištění ovzduší a nezastaví se změny klimatu. Podle zpravodajského serveru CNN před tím varovali vědci z amerického Massachusettského technologického institutu (MIT).

"Jestliže se výrazně nesníží emise skleníkových plynů, povedou změny klimatu k vlnám vlhka a horka, které do roku 2070 mohou omezit obyvatelnost Severočínské nížiny," konstatovali experti z MIT.

Výsledky jejich studie jsou podle CNN obzvlášť znepokojující, protože mnozí ze 400 milionů obyvatel regionu jsou rolníci, kteří jsou při své práci vystaveni nepřízni počasí.

Studie připomíná vliv vysoké koncentrace CO2 v ovzduší na index WBT, což je údaj pro kombinaci vysoké teploty a vysoké vlhkosti vzduchu. Při hodnotě WBT nad 35 stupňů Celsia ztrácí i zdravý lidský organismus schopnost ochladit se pocením, což může mít už do šesti hodin fatální následky.

V Severočínské nížině bude hodnota WBT 35 stupňů Celsia při zachování stávající hladiny emisí mezi roky 2070 a 2100 dosažena opakovaně.

"Čína v současné době vypouští nejvíce skleníkových plynů na světě, což může mít vážné důsledky pro její vlastní populaci," uvedl vedoucí studie, profesor Elfatih Eltahir z Massachusettského technologického institutu. "Tato oblast se stane nejkritičtějším místem z hlediska důsledků smrtících vln horka v budoucnosti," dodal.

Massachusettský technologický institut již v minulosti poukázal na podobné riziko v oblasti Perského zálivu, včetně Abú Zabí, Dubaje, Dauhá či měst na pobřeží Íránu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí