zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z Dubé na Českolipsku zmizely nebezpečné odpady, pomohl kraj

17.08.2018
Odpady
Z Dubé na Českolipsku zmizely nebezpečné odpady, pomohl kraj

Z Dubé na Českolipsku zmizely barely s nebezpečnými odpady. Odvoz a likvidaci olejů obsahujících karcinogenní polychlorované bifenyly a další nebezpečné látky zaplatil Liberecký kraj, 80 procent získal ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Vyčištění areálu přišlo na 2,75 milionu korun, řekl dnes ČTK při předání vyčištěného areálu krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

V Libereckém kraji nejde o první podobný projekt. Už před dvěma lety se díky podpoře kraje podařilo zlikvidovat nelegální skládku německého odpadu v Arnolticích na Liberecku. Loni byla sanována stará ekologická zátěž v Pěnčíně na Jablonecku. Teď se podařilo vyčistit sklad pesticidů, který v Dubé v roce 1990 postavil tehdejší státní statek. "Dle našeho názoru se jednalo o lokalitu s relativně největším potenciálem rizika," uvedl supervizor projektu Karel Bičovský. Důvod byl nejen obsah barelů, ale i jejich velmi špatný stav.

To potvrdil i Tomáš Janák ze společnosti SUEZ, která likvidaci odpadu zajišťovala. "Všechno to byly vysoce nebezpečné odpady, hlavně ty kapalné byly už ve velice špatných obalech, a jejich likvidace byla za pět minut dvanáct. Kdyby došlo k rozpadu obalů, tak mohlo dojít ke kontaminaci okolí," řekl Janák. Podle místostarosty Tomáše Nováka (Starostové pro Liberecký kraj) v obci o nebezpečí, které se v bývalém zemědělském areálu skrývalo, vůbec nevěděli. "Když si představíte, že 500 metrů odtud je Mariánský pramen a za námi 200 metrů teče potok, který teče do Autokempu Nedamov," popsal rizikovost lokality místostarosta.

Likvidace starých ekologických zátěží je podle Löffelmanna pro Liberecký kraj prioritou. "V aktualizovaném seznamu je jich zhruba 40, z toho do deseti je priorita číslo jedna. Jsou to věci, které ohrožují bezprostředně podzemní vody nebo mohou mít jiné důsledky," řekl. S ekologickou zátěží se léta potýká třeba Jesenný na Semilsku v prostoru železniční stanice, kde se v minulosti přečerpávaly chlorované uhlovodíky. Připravuje se analýza rizik, která by měla ukázat, kolik sanace území bude stát. V nejbližších letech se počítá i s vyčištěním areálu bývalé pily v Srní na Českolipsku. Tam se náklady na sanaci odhadují na 90 až 100 milionů korun.

Leona Vacková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí