zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Železném Brodě zbourali areál Exathermu, vyčistili ho od rtuti

23.08.2018
Sanace, staré zátěže
V Železném Brodě zbourali areál Exathermu, vyčistili ho od rtuti

Sanace bývalého Exathermu v Železném Brodě na Jablonecku je hotová. Budovy podniku, kde se léta vyráběly teploměry, dělníci zbourali a areál kontaminovaný rtutí vyčistili. Výsledky měření obsahu rtuti v půdě nepřesáhly limitní hodnoty, takže lze pokračovat v úpravě tohoto prostoru. V budoucnu by měl sloužit jako rekreační zóna, řekl dnes ČTK starosta František Lufinka (Za rozvoj města). Demolice a vyčištění areálu stálo 8,5 milionu korun, velkou část získala radnice z Operačního programu Životní prostředí.

Nevyužívaný areál Exathermu koupila před lety radnice zhruba za 7,5 milionu korun. Jde o prostor v centru města v blízkosti řeky a panelového sídliště. Město se snažilo některé objekty pronajmout, zájem ale nebyl a areál zůstal prázdný. Hlavně objekt, kde se v minulosti plnily teploměry rtutí, byl navíc natolik kontaminovaný, že ho ani nebylo možné využít a bylo nutné ho zbourat, odvézt bylo třeba i část zeminy v areálu. "S částí materiálu se muselo nakládat jako s nebezpečným odpadem, což sanaci prodražilo," dodal starosta.

Práce na sanaci podle Lufinky skončily. "Na základě požadavků inspekce životního prostředí tam musíme ještě nechat udělat kontrolní vrty do úrovně podzemních vod," řekl. Pokud budou výsledky dobré, nebude nutné vodu dál sledovat, pokud by se tam nějaké znečištění objevilo, bude se tam ještě nějakou dobu voda monitorovat. "V žádném případě to ale nebrání využívání prostor pro dané aktivity," uvedl starosta. S žádnou výstavbou se podle něj na pozemcích nepočítá, vzniknou tam zelené plochy, venkovní sportoviště a také dráha pro in-line bruslení.

Sanace bývalého Exathermu je další ekologickou zátěží, kterou se na území Libereckého kraje podařilo odstranit. "V aktualizovaném seznamu je jich zhruba 40, z toho do deseti je priorita číslo jedna. Jsou to věci, které ohrožují bezprostředně podzemní vody nebo mohou mít jiné důsledky," řekl již dříve ČTK krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). S ekologickou zátěží se léta potýká také třeba nedaleký Jesenný na Semilsku. V prostoru tamní železniční stanice se v minulosti přečerpávaly chlorované uhlovodíky. Zpracovává se tam analýza rizik, která ukáže, kolik bude sanace lokality stát.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí