zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko má třetí velké bateriové úložiště

24.08.2018
Energie
Česko má třetí velké bateriové úložiště

 Unikátní ,,all-in-one" kontejner má kapacitu 1,3 MWh...

V obci Obořiště nedaleko Dobříše se v těchto dnech představuje potenciálním zájemcům zbrusu nové bateriové úložiště s využitelnou kapacitou 1 megawatthodina (MWh). Teprve třetí bateriový kontejner v České republice překonává své předchůdce vybranými technickými parametry i tím, že jde o první řešení kompletně vytvořené v České republice. Návrh
i realizaci má na svědomí česká společnost Energon Advanced Energetics.

,,V podobných úložištích spatřujeme do budoucna ohromný potenciál. Mohou přispívat ke stabilizaci přenosové a distribuční soustavy, snižovat náklady velkých výrobních závodů na tzv. rezervovanou kapacitu. Další možností je efektivnější využití obnovitelných zdrojů v průmyslových podnicích," vypočítává možné přínosy Tomáš Pastrňák, ředitel společnosti Energon Advanced Energetics
a současně autor představeného konceptu.

Inovativní systém ,,vše v jednom"

Řešení od společnosti Energon Advanced Energetics - na rozdíl od dvou velkokapacitních úložišť, která již v České republice fungují - přichází se zásadní inovací, tzv. ,,all-in-one" systémem. Ocelový kontejner o rozměrech 12,2 x 2,5 x 3,2 metrů obsahuje vedle Li-Ion baterií a střídačů rovnou i přípravu na vysokonapěťový rozvaděč a transformátor.

,,Úložiště má veškeré potřebné prvky zabudované uvnitř, takže po nainstalování rozvaděče
a transformátoru, který lze přizpůsobit konkrétní napěťové hladině podle klientových požadavků, už nebudou potřeba žádné doplňkové instalace. Kontejner je snadno přemístitelný a ihned připraven k provozu. Baterie nepotřebuje žádný náběh, spustí se okamžitě,"
vysvětluje Tomáš Pastrňák.

Hledá se kupec

Nové 1MWh bateriové úložiště zatím nemá svého majitele. ,,Jedná se o univerzální řešení, pro které nyní hledáme kupce mezi společnostmi, jako jsou teplárny, energetické společnosti nebo velké průmyslové podniky z Čech i zahraničí. Je možné, že během představování přijdou další poptávky na podobná řešení," uvádí Tomáš Pastrňnák.

Ve stávající podobě je zařízení dostupné za cenu 19,5 milionů korun bez DPH. Tato cena nezahrnuje rozvaděč a transformátor, u nichž je potřeba počítat s další investicí kolem 1,3 milionu korun.

Variabilní možnosti využití

Zařízení označované zkratkou BESS (tj. Battery Energy Storage System) se může v návaznosti na aktuální stav okolní sítě podle nastavených parametrů nabíjet či vybíjet. V rámci podpůrných systémových služeb může přispívat k regulaci napětí, frekvence či tzv. jalové energie. U výrobních závodů je zásadní funkcí tzv. peak-shaving.

,,Podniky připojené k hladině vysokého nebo velmi vysokého napětí platí měsíčně za rezervovanou kapacitu. Jsou to řádově stovky tisíc korun za každou megawattu, která je pro ně připravená v síti. Za odchylky od této plánované spotřeby se však platí vysoké penále. Bateriový systém pomáhá tyto špičky zmírnit, a tím výrazně snižuje náklady podniku," přibližuje Tomáš Pastrňák.

Další možnou funkcí bateriového kontejneru je lepší využití energie z vlastních obnovitelných zdrojů, tak aby nedocházelo k bezplatnému odtékání přebytků do centrální sítě. Namísto toho se mohou uložit do baterie.

EMS - mozek celého kontejneru

Klíčovým prvkem a podmínkou fungování celého úložiště je řídicí systém (tzv. EMS - Energy Management System), který ovládá spolupráci mezi baterií a střídači i veškeré zmiňované funkcionality. Nastavení EMS lze kdykoli regulovat. Zároveň se ale vše dá uzpůsobit i tak, aby systém fungoval zcela autonomně a jednotlivé funkcionality spouštěl podle aktuální potřeby.

,,Při vyvíjení tohoto řídicího systému jsme čerpali z poznatků o bateriovém kontejneru v Mydlovarech, kam jsme toto technologické řešení na klíč dodali. Dalším projektem, o který jsme se mohli opřít, je unikátní rychlonabíjecí stanice, kterou jsme loni postavili pro společnost PRE a která jako jediná kombinuje nabíjení elektromobilů s vlastním bateriovým úložištěm a střešní fotovoltaikou," uzavírá Tomáš Pastrňák.

Technické parametry BESS kontejneru:

? Rozměry: 12,19 m (D) x 2,5 m (Š) x 3,2 m (V)

? Jmenovité napětí: 0,4-35 kV (podle volby transformátoru)

? Jmenovitá frekvence: 50 Hz

? Jmenovitý nabíjecí/vybíjecí výkon: 1 MVA

? Kapacita baterie (instalovaná/použitelná): 1 357 kWh/ 1000 kWh

? Typ baterie: Li-Ion, chemie článků NMC (výrobce LG Chem)

? Jmenovitý výkon střídačů (zdánlivý/činný/jalový): 1000 kVA / 1000 kW / 1000 kVar

? Pracovní teplota: -20 až 50 °C

? Potřeba vzduchu: 7500 m3 (při plném výkonu a 50 °C)

? Životnost: min. 10 let / min. 6000 cyklů baterie

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí