zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V údolí Rudolfovského potoka žije vzácný mlok skvrnitý

01.09.2018
Příroda
V údolí Rudolfovského potoka žije vzácný mlok skvrnitý

V údolí Rudolfovského potoka byl potvrzen výskyt mloka skvrnitého, který je v jižních Čechách extrémně vzácným druhem.

Již v minulosti se objevilo několik pozorování a dokonce i jedna fotografie mloka skvrnitého z údolí Rudolfovského potoka. Odborníky byla však považována za nepravděpodobná, protože v jižních Čechách se mlok téměř nevyskytuje. Letos však mloka v údolí vyfotografovalo nezávisle na sobě několik občanů a dokonce bylo pořízeno i několik videozáznamů.

,,Nález mloka v údolí Rudolfovského potoka můžeme považovat za unikátní. Jeho populace si zaslouží naši důslednou ochranu. Jakékoli zásahy v údolí musí být od nynějška posuzovány s ohledem na výskyt mloků," říká Jiří Řehounek z Cally.

Mlok skvrnitý je ocasatý obojživelník, který převážně obývá listnaté a smíšené lesy. K rozmnožování využívá pomalu tekoucí potoky, tůně a studánky s čistou vodou. V České republice je řazen mezi silně ohrožené druhy.

Výskyt mloka skvrnitého jen potvrzuje výsledky biologického průzkumu, který v údolí Rudolfovského potoka nedávno odhalil výskyt 38 chráněných a ohrožených druhů (což dnes již není konečné číslo). Údolí je však cenné také jako zachovalá plocha krajinné zeleně na okraji krajské metropole.

,,Jedna z letošních fotografií bohužel zobrazuje i mloka přejetého na cestě. Nejen z tohoto důvodu se zasazujeme o ponechání tohoto krásného území v současném stavu. Nová výstavba a s ní spojené zvýšení automobilové dopravy může mít negativní vliv jak na přírodu v údolí, tak i na jeho rekreační funkci," dodává Jaroslav Valevský ml. z rudolfovského spolku Náš domov.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí