zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští odborníci sbírají nová data o znečištění ovzduší na Ukrajině

12.09.2018
Ovzduší
Zdraví
Čeští odborníci sbírají nová data o znečištění ovzduší na Ukrajině

Česko-ukrajinský tým odborníků zkoumá dopady znečištěného ovzduší na ukrajinské životní prostředí. Analýza bezmála 90 vzorků půdy a říčních sedimentů v pěti hlavních průmyslových městech - Dnipru, Kryvém Rihu, Záporoží, Charkově a Mariupolu (1) - přinese přesné údaje o hloubce problému. Ukrajina trpí silnou kontaminací vzduchu, která způsobuje desítky tisíc úmrtí ročně (2), zároveň je dvanáctým největším producentem oceli na světě (3). Výsledky studie budou zveřejněny v listopadu.

Díky spolupráci českého spolku Arnika a ukrajinské organizace Ecoaction probíhají v laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické v Praze analýzy písku z dětských hřišť a říčních sedimentů. Ekologové tak získají jedinečné poznatky o dopadu znečištění ovzduší na životní prostředí ve městech. Podobný výzkum nebyl na Ukrajině dosud proveden a neexistují tak žádné nezávislé údaje o závažnosti kontaminace životního prostředí.

"Na Ukrajině není dostatek spolehlivých laboratoří a znečištění životního prostředí je citlivým tématem. Hlavními podezřelými ze znečištění ovzduší jsou místní továrny, vlastněné polostátními společnostmi, ukrajinskými oligarchy nebo globálními korporacemi. Kvůli vysoké úrovni korupce v zemi tak panuje obava, že výzkum provedený státními orgány nebo místní společností by mohl být manipulován. Přítomnost zahraničních partnerů nám zaručuje nezávislé výsledky," vysvětluje Tamara Charčylava, právnička z kyjevské nevládní organizace Ecoaction.

Odveta otrávených měst

Všechny zkoumané oblasti patří mezi centra ukrajinského těžkého průmyslu. Sídlí zde ocelárny, doly na nejrůznější druhy kovů nebo uhlí a v neposlední řadě tepelné elektrárny.

"Kryvyj Rih je v současné době jedním z nejznečištěnějších míst v zemi," uvádí Anna Ambrosová ze sdružení Dost bylo trávení Kryvého Rihu. Městu se přezdívá "ocelové srdce Ukrajiny", většina ukrajinské produkce železné rudy totiž probíhá právě zde. Místní kovozpracující závod největšího světového výrobce oceli, globální společnosti ArcelorMittal, je jedním z hlavních viníků odpovědných za znečištění ovzduší v 650tisícovém městě.

Řadu problematických podniků vlastní nebo ovládají nejbohatší muži Ukrajiny - například oligarcha Viktor Pinchuk nebo Rinat Akhmetov. Ten prostřednictvím svého holdingu Metinvest Group kontroluje mj. čtvrtou největší ukrajinskou ocel produkující společnost Zaporižstal, kromě toho také ocelárny v Mariupolu, Dniperskou teplárnu nebo doly v Kryvém Rihu.

Maxim Borodin, zástupce mariupolské městské rady, pořádá ve městě veřejné akce od roku 2012 s cílem přinutit Achmetovův Metinvest ke zlepšení situace v okolí Mariupolského metalurgického závodu Iljiče. "V současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce a instalace moderního systému zařízení na úpravu plynu. Ovšem jiné, stejně zastaralé části podniků jsou stále v plném provozu," popisuje současnou situaci Borodin.

Nespokojenost a protesty obyvatel měst jsou pochopitelné. Toxické ovzduší způsobuje vážné zdravotní problémy, jak prokázali aktivisté v Charkově, kde kromě koksového závodu působí také výrobce tepelných izolací Termolife. Prozkoumáním lékařských záznamů charkovské nemocnice upozornila místní důchodkyně Olena Rešetko na nezvykle vysoký výskyt bronchitidy, astmatu a rakoviny mezi obyvateli dotčené čtvrti Novobavarský Rajon (4).

Smrt z ovzduší v číslech

Odběr vzorků ve vybraných oblastech poskytne vědecká data o život ohrožující problematice. Ukrajina trpí statisticky jedním z nejhorších znečištění ovzduší na světě. Podle údajů Světové zdravotnické organizace na Ukrajině v důsledku vzdušných imisí zemře ročně okolo 60 000 obyvatel. Za jedovatý vzduch je do značné míry zodpovědný těžký průmysl, který zde byl ve velkém zbudován před téměř sto lety a do dnešního dne jen málokde doznal potřebných technologických úprav.

"Shromážděné vzorky budou analyzovány na obsah těžkých kovů a vybraných organických polutantů. Cílem našeho výzkumu je odhalit, jaký dopad má znečištěný vzduch na celkový stav životního prostředí v průmyslových městech," vysvětluje Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů spolku Arnika. Projekt je podporován transformačním programem Transition Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Poznámky:

(1) Pět hlavních průmyslových měst Ukrajiny

Nejen milionové město Dnipro, ale téměř celá Dněpropetrovská oblast je silně znečištěná, situace proto začíná být pro místní obyvatele do velké míry kritická. Emise znečišťujících látek ve vzduchu přesahují jednu tunu ročně. V regionu dominuje těžební průmysl s velkou koncentrací továren, jejichž ekologická bezpečnosti nebo vybavenost filtračními zařízeními je extrémně nízká. Číst více...

Obyvatelé Charkova trpí extrémním znečištěním ovzduší už mnoho let. Nejvíce postiženi jsou lidé žijící v Novobavarském obvodě na jihozápadě města. Na soutoku řek Lopan a Udy se nacházejí dva největší místní znečišťovatelé - ve třicátých letech minulého století postavená koksovna a od roku 2006 činná továrna na výrobu izolační vaty. Číst více...

Kryvyi Rih je se svou délkou bezmála 100 km (široké je přitom jen asi 20 km) považováno za nejdelší město v Evropě. Přezdívá se mu také "ocelové srdce Ukrajiny". Už historicky je město spojeno s hutnictvím a těžbou železa a v roce 1934 zde byl vybudován komplex Kryvorižstal. Po sedmdesáti letech, v červnu 2004, byl závod privatizován a o rok později došlo k prodeji globální společnosti Mittal Steel. V roce 2007 byl komplex přejmenován na ArcelorMittal Kryvyi Rih. Čtěte více...

V Mariupolu se nachází více než 50 velkých průmyslových podniků, což znamená pro téměř 444 500 obyvatel mimořádné znečištění ovzduší a zároveň značnou hospodářskou závislost na jednom muži. Tím je nejbohatší Ukrajinec, oligarcha Rinat Achmetov, který vlastní téměř celý mariupolský průmysl. Je hlavním akcionářem skupiny Metinvest a vlastníkem dvou největších metalurgických závodů na Ukrajině se sídlem v Mariupolu: železo-ocelářského podniku Azovstal a Mariupolského metalurgického závodu Iljiče. Oba byly založeny na počátku třicátých let s dnešní době zcela neodpovídajícím technologickým zařízením. Čtěte více...

Záporoží je jedním z největších průmyslových center Ukrajiny už od počátku Sovětského svazu. Díky přírodním zásobám uhlí, železné rudy a manganu se zde soustřeďuje strojírenství, hutnictví nebo těžký a chemický průmysl či výroba automobilů a leteckých motorů. Průmyslová část města se nachází na severovýchodě města, ta residenční na jihu - sovětští inženýři přitom nevzali v potaz směr větru, který přináší škodlivé látky přímo do obytných oblastí. Čtěte více...

(2) Podle údajů Světové zdravotnické organizace se Ukrajina řadí na první místo v úmrtnosti na znečištění ovzduší na obyvatele se 120 úmrtími na deset tisíc obyvatel v roce 2012. - China tops WHO list for deadly outdoor air pollution (Theguardian.com)

(3) World Steel Association: Major steel-producing countries in 2016 and 2017 (Worldsteel.org)

(4) Olena Rešetková si společně s dalšími aktivisty vyžádala v letech 2010, 2011, 2012 a 2013 oficiální charkovské statistiky o různých typech onemocnění u dospělých i u dětí a následně porovnali situaci v různých částech města. Například v záznamech Charkovské kliniky č. 22 v Červonozavodském okrese (který je přilehlý k okresu Zhovtnevyi, kde se nachází koksovna v Charkově a Termolife) byl zjištěn výskyt zkoumaných chorob 15-20krát častěji než v Charkovské klinice č. 9, která se od továren nachází 10 km. Plicní a bronchiální onemocnění dospělých jsou navíc častější téměř 3078krát

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí