zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V rámci úklidového dne KMV zmapují podíl PET lahví mezi odpadky

13.09.2018
Obec, město
Odpady
Příroda
V rámci úklidového dne KMV zmapují podíl PET lahví mezi odpadky

Karlovarské minerální vody (KMV) společně s dobrovolníky zapojenými do sobotní celostátní úklidové akce zmapují, jaký podíl mezi volně pohozenými odpadky tvoří použité PET lahve. Výsledky pomohou při výpočtech ekonomické efektivity možného zavedení zálohovaného systému na PET lahve v Česku. V dnešní tiskové zprávě to uvedly KMV.

Pracovní skupina analyzuje současný stav nakládání s odpady z PET lahví a má navrhnout, jak by se v ČR mohlo zpět do oběhu vrátit co nejvíce PET lahví, které jsou cenným materiálem pro další výrobu a využití. "Věříme, že problém volně pohozených odpadků by vyřešilo zavedení zálohového systému na použité PET lahve," uvedl generální ředitel KMV Alessandro Pasquale. Pracovní skupinu vytvořily KMV s Institutem cirkulární ekonomiky a Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha.

Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko podobné řešení podporuje. "Zálohový systém by významným způsobem snížil množství povalujících se PET v přírodě. Proto rádi pomůžeme ke zmapování jejich množství v odpadu sesbíraném při úklidových akcích," podotkl.

V sobotu se uskuteční ve více než 150 zemích Celosvětový úklidový den. Cílem není jen zbavit přírodu odpadků, ale též nastartovat diskusi o neudržitelném způsobu nakládání s odpady, zejména jednorázovými plasty.

Jeden z organizátorů akce v ČR Miroslav Kubásek minulý týden uvedl, že se zaregistrovalo více než 330 skupin v celé zemi. Web www.svetovyuklid.cz, kde se mohou zájemci o zorganizování úklidu na konkrétním místě přihlašovat, dnes zhruba ve dvě hodiny odpoledne informoval o 443 zaregistrovaných úklidech. Na jaře se do úklidů na více než 2600 místech Česka zapojilo přes 113 tisíc dobrovolníků. V ČR akci organizují iniciativy Trash Hero, Ukliďme svět a Ukliďme Česko.

Iniciativa vznikla v Estonsku, kde se uskutečnil první národní úklid. V roce 2008 se tam zhruba 50 tisíc lidí zapojilo do sbírání odpadků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí