zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

4 tipy, jak ovlivnit spotřebu energie v domě od samého začátku

19.09.2018
Energie
4 tipy, jak ovlivnit spotřebu energie v domě od samého začátku

 Pokud stavíte v dnešní době nový dům, vyplácí se myslet na budoucnost v ekologických mezích...

Příroda je ohrožená nedostatkem zdrojů, je proto třeba se vrátit k šetrnějším metodám bydlení. Přečtěte si, na co byste měli především myslet, pokud chcete v budoucnu výrazně ušetřit nejen přírodu, ale také obsah své peněženky.

Kde začít?

Začněte u oken a dveří. Pokud si nedáte záležet na výběru kvalitních oken, která jsou vhodná pro vaši stavbu, může to být společně s jinými faktory, jako např. zanedbaný systém větrání, začátek dlouhé řady problémů v budoucnu: od zbytečného úniku energií, přes průvan, až po případný vznik plíseň v domě. Kvalitní plastová nebo dřevěná okna těsní interiér. Jsou osazena dvojskly či trojskly a v případě vašeho zájmu je lze osadit i bezpečnostními prvky. Myslete i na záruky či nenadálé opravy, které se nejlépe uplatňují přímo u výrobců.

Dostatek přirozeného světla

Na dostatek přírodního světla je třeba myslet už v začátcích projektování stavby. Takový přístup vám ušetří mnoho nepříjemností a energií v budoucnu. Dobře si proto rozmyslete, které pokoje budou kam směřovat, ve kterých je potřeba světla víc - například kuchyň nebo pracovna - a ve kterých zase méně - například ložnice.

Osvětlení vybírejte chytře

Lampám se samozřejmě v žádném interiéru nevyhnete, na trhu je ale dnes mnoho udržitelných alternativ. Zaměřte se na LED světla, která ušetří mnoho energie, a také na automatické nebo stmívatelné zdroje světla.

Využívejte užitkovou vodu

To nejlepší, co v současné suché době můžete udělat, je využívat dešťovou a užitkovou vodu. A nemusí zůstat jen u zalévání květin. Užitková voda je ideální na splachování, nejrůznější čištění a dešťová voda je dokonce mnohdy vhodnější na praní, protože je měkčí.

A jaké tipy na šetření přírody a energií v domácnosti máte vy?

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí