zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bývalý starosta Určic dostal podmínku za nelegální skládku

21.09.2018
Odpady
Šlendryján
Bývalý starosta Určic dostal podmínku za nelegální skládku

Prostějovský okresní soud potrestal bývalého starostu Určic na Prostějovsku Vlastimila Konšela za to, že na bývalou skládku u obce nechal bez povolení navézt desítky tisíc tun suti. Za neoprávněné nakládání s odpady dostal podmíněný trest deset měsíců se zkušební dobou 18 měsíců, hrozily mu přitom až dva roky za mřížemi. Podle soudu ohrozil podzemní vody. Konšel tvrdí, že neudělal nic protizákonného a hodlá se odvolat, informuje deník Mladá fronta Dnes.

Povolení pro skládku komunálního odpadu u Určic vypršelo v roce 1996, přesto se sem dalších 20 let dál navážela zemina a stavební suť včetně například asfaltu. Šlo o téměř 60.0000 tun materiálu, plocha skládky se rozšířila dvojnásobně. Před třemi lety se o černou skládku začala zajímat inspekce životního prostředí. Podle MfD už však byla nevratně poškozená příroda. Například hodnoty polychromatických uhlovodíků několikanásobně překročily povolené limity a pod sutí úplně zmizel potok. Exstarosta tvrdil, že se na tom nepodílel sám, ale o uložení zeminy věděli všichni zastupitelé. Zpochybňuje i vyčíslené množství skládky.

Česká inspekce životního prostředí už Určicím za černou skládku udělila pokutu 61.000 korun a obci nařídila, aby část odpadů odvezla. Určice proto požadovaly, aby soud bývalému starostovi nařídil také nahradit škodu přes milion korun. To soud odmítl a obci doporučil, aby na Konšela podala civilní žalobu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí