zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

K Celosvětovému úklidovému dni se připojilo 15 milionů lidí

25.09.2018
Obec, město
Firma
Odpady
Obecné
K Celosvětovému úklidovému dni se připojilo 15 milionů lidí

K Celosvětovému úklidovému dni se v sobotu 15. září připojilo ve 158 zemích 15 milionů dobrovolníků. V České republice se konalo 439 úklidových akcí za účasti 7030 dospělých a 2863 dětí, sesbírat se podařilo 118 tun odpadů. V dnešní tiskové zprávě to uvedly Český svaz ochránců přírody a spolek Ukliďme Česko.

Nejmladším účastníkem celosvětového úklidu se stal tříměsíční Čech František z Prahy, naopak nejstarším byl devadesátiletý Íránec. V Íránu také při úklidu naměřili nejvyšší teplotu: 48 stupňů Celsia, nejmrazivější počasí zaznamenali v Kanadě s minus deseti stupni. V 11 zemích byli nuceni úklid především kvůli cyklonům, tajfunům a hurikánům odložit.

Během září se v Česku konalo v různých termínech přes 150 úklidů a přes 30 dalších se chystá. Například Klub sportovního potápění Nautilus Břeclav zorganizoval s dalšími místními organizacemi čištění řeky Dyje v centru Břeclavi. Dobrovolníci vyčistili koryto řeky a přilehlé břehy v délce 1,2 kilometru a nasbírali 22 pytlů odpadu. Při čištění Vltavy dvě stovky lidí uklidily z koryta řeky a nejbližšího okolí dvě tuny nepořádku.

"Největší podzimní akcí, co do účasti, byl úklid Základní školy Máj II v Českých Budějovicích se zapojením 430 žáků, nejaktivnější firmou pak byla Komerční banka, jejíž zaměstnanci zorganizovali 20 firemních úklidů v místech svých poboček," píše se ve zprávě.

Na webu www.uklidmecesko.cz se mohou zájemci přihlásit k dalším více než třiceti úklidům, které organizátoři naplánovali na pozdější termíny. "Zároveň je již možno registrovat úklidy na příští ročník akce, jehož hlavním úklidovým dnem bude tradičně první dubnový víkend, konkrétně sobota 6. dubna 2019," uvedl Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí