zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Závod Rumpold v H. Brodě za rok zpracuje 160.000 starých lednic

04.10.2018
Odpady
Recyklace
Závod Rumpold v H. Brodě za rok zpracuje 160.000 starých lednic

Nový závod firmy Rumpold RCHZ, který od ledna funguje v průmyslové zóně u Havlíčkova Brodu, plánuje za rok zpracovat okolo 160.000 vyřazených lednic. Je to asi polovina likvidovaných chladicích zařízení v celé republice. Z lednic se nejprve odsaje škodlivý freon sloužící jako chladivo, zbylé materiály po roztřídění míří k dalším zpracovatelům. ČTK to při dnešním slavnostním otevření závodu řekla ředitelka provozovny Marcela Špelinová.

"Smyslem technologie je odsát co nejvíc freonů, a přispět tak k ochraně životního prostředí, aby nedocházelo k oslabování ozonové vrstvy," uvedla Špelinová. V třísměnném provozu se střídá 20 pracovníků. "Lednice sem přicházejí od kolektivního systému Elektrowin, který je naším zákazníkem," řekla.

Předseda představenstva Elektrowinu Roman Tvrzník doplnil, že je uzavřen pětiletý kontrakt. "Konečně přišla do České republiky skutečně inovativní technologie, která splňuje veškeré požadavky legislativy," řekl ČTK.

Závod vznikl během dvou let v areálu bývalých kasáren u letiště nedaleko vsi Poděbaby, která je částí Havlíčkova Brodu. Stavba podle Špelinové stála 80 milionů korun a dalších 80 milionů technologie firmy SEG. Společnost Rumpold předtím tuto službu v ČR nabízela pomocí mobilní linky.

Závod by měl ročně zpracovávat okolo 8000 tun chladicích zařízení, recykluje z nich 92 procent materiálu. Znovu se využívá téměř vše, počínaje měděným kabelem. Vzniká železná a plastová drť i polyuretanová moučka vyrobená z izolace zbavené freonu. Mezi odběrateli jsou například hutě a výrobci stavebních materiálů. Freon se likviduje ve spalovně, recyklovat ho vzhledem k platné legislativě není možné, uvedla Špelinová.

Elektrowin se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů. Akcionáři neziskové společnosti jsou výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. U chladicích zařízení zajišťuje Elektrowin podle Tvrzníka sběr až 17.000 tun ročně, což představuje více než 300.000 kusů. Systém sběru je podle něj zavedený a funguje dobře.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí