zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loď státu NATO poprvé proplula podél arktického pobřeží Ruska

05.10.2018
Klimatické změny
Vodní cesty
Loď státu NATO poprvé proplula podél arktického pobřeží Ruska

První vojenské plavidlo státu NATO absolvovalo takzvanou severní mořskou cestu podél arktického pobřeží Ruska. Oznámila to agentura Interfax. Po trase, kterou mnozí odborníci považují díky tání ledu za možnou budoucí alternativu Suezskému průplavu, se vydala francouzská loď týlového zabezpečení Rhona.

Plavidlo vyplulo z norského přístavu Tromsö a přistálo u Aleutských ostrovů nedaleko Aljašky, které jsou územím Spojených států. Protože Rhona nemá speciální ochranu proti ledovým krám, sledovala její plavbu rádiová služba ruského vojenského námořnictva, napsal Interfax. Záchranářské týmy byly připraveny v případě nouze francouzským námořníkům pomoci.

Severní mořská cesta byla dosud velmi nákladná, protože vyžadovala doprovod drahého jaderného ledoborce. Globální oteplování však mění možnosti. Podle listu The Independent v březnu byla v Beringově moři hladina ledu nejnižší v dosavadní historii měření a teploty zde byly 30 stupňů nad dlouhodobým průměrem.

Podle expertů by se přeprava severní mořskou cestou mohla stát ekonomicky realizovatelná v roce 2040, pokud bude led tát současným tempem. Může se to však stát i dříve.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí