Pátek, 26. dubna 2024

Na 50.000 ekologických aktivistů protestuje u Hambašského lesa

Na 50.000 ekologických aktivistů protestuje u Hambašského lesa

Na 50.000 ekologických aktivistů se dnes podle organizátorů sešlo u Hambašského lesa nedaleko západoněmeckého Kolína nad Rýnem na demonstraci za zachování tohoto lesa a za konec využívání uhlí k výrobě elektřiny. Informovala o tom agentura DPA, podle které za slunečného počasí panuje na shromáždění uvolněná atmosféra. Policie nechtěla počet účastníků zveřejnit, akce ale podle ní koná v klidu.

Policie demonstraci původně z bezpečnostních důvodů zakázala, soud v Cáchách tento zákaz nicméně zrušil. V pátek si ekologičtí aktivisté připsali částečné vítězství, když jiný soud vydal předběžné opatření, jímž pozastavil plány energetického koncernu RWE na vymýcení Hambašského lesa. RWE chtěla vykácet více než polovinu lesa, aby mohla dobývat hnědé uhlí.

"To je rozhodně největší demonstrace, jako kdy rýnský hnědouhlený revír zažil," tvrdí Dirk Jansen z ekologické organizace Bund. Podle Hnutí Duha na demonstraci přijela i skupina lidí z České republiky.

Podle předsedy ekologické organizace NaturFreunde Deutschlands Michaela Müllera nejde při dnešní demonstraci jen o Hambašský les, ale i o to, "zda dokážeme zabránit tomu, aby se lidstvo ekologicky samo zničilo nebo ne". Ekologové požadují, aby se přestalo používat nejen uhlí, ale i ropa a plyn.

Demonstrace na kraji Hambašského lesa se účastní i někteří zemědělci z okolí. Projížděli okolo protestujících na traktorech a hlasitě troubili. Někteří z demonstrantů vběhli i do lesa.

Německá policie počátkem září začala s vyklízením protestního tábora v lese, kde v uplynulých let vzniklo několik desítek přístřešků v korunách stromů. S vyklízením policisté nezačali kvůli plánovanému rozšiřování blízkého hnědouhelného dolu, ale kvůli rozhodnutí úřadů, že přístřešky představují bezpečnostní riziko, neboť nemají požární schodiště a zábradlí. Protestující z řad ekologických aktivistů to označili za záminku.

Hambašský les, který leží mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami, měl kdysi rozlohu 4100 hektarů. Nyní je to již jen sto hektarů. I tak v něm ale zůstávají stovky let staré duby a buky. V Německu je les symbolem odporu vůči těžbě uhlí i boje za ochranu životního prostření a klimatu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů