zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená stuha České republiky 2018 zná svého vítěze

18.10.2018
Obec, město
Zelená stuha České republiky 2018 zná svého vítěze

Vítězem a držitelem Zelené stuhy České republiky 2018 se stala v úterý 2. října obec Ostopovice v Jihomoravském kraji. Ocenění získala za příkladný, plánovitý a velkorysý přístup k vytváření veřejného prostoru, vysoký standard péče o zeleň a životní prostředí a ochranu a rozvíjení přírodních i kulturních hodnot krajiny. Na druhém místě se umístila obec Číměř v Kraji Vysočina a na třetím místě obec Blatno v Ústeckém kraji. Obce oceněné Zelenou stuhou v krajských kolech soutěže Vesnice roku 2018 mohou v souvislosti s oceněním čerpat dotaci až do výše 500 000 korun, vítězná obec až 1 000 000 korun.

,,Je to veliké ocenění pro Ostopovice, a hned při první účasti v soutěži Vesnice roku. Zároveň potvrzení, že jdeme správným směrem, ale také závazek a motivace k dalšímu zlepšování,"prohlásil starosta Jan Symon na slavnostním vyhlášení v prostorách Valdštejnského paláce, sídle Senátu Parlamentu ČR.

Ocenění starostovi předal náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský. ,,Jsem přesvědčen, že význam kvalitního životního prostředí a udržitelnost přírodních zdrojů, zejména vody a kvalitní zemědělské půdy, bude v budoucnu stále narůstat a bude mít pro kvalitu života zejména na venkově stále větší význam," dodal Dolejský.

Příjemný prostor pro život

Vítězná obec může čerpat dotaci z Národního programu životní prostředí, a to jak na konkrétní environmentální projekt, tak na reprezentaci České republiky v mezinárodní soutěži Entente Florale Europe - Evropská kvetoucí sídla. Loňský vítěz Zelené stuhy, obec Poříčí u Litomyšle, letos dosáhla mimořádného úspěchu v soutěži Evropská kvetoucí sídla, kde získala zlatou medaili.

Ostopovicích daří vytvářet příjemný prostor pro život a příznivé životní prostředí, přestože leží v krajině přeťaté přetíženou dálnicí v bezprostřední blízkosti Brna. Investice do rozvoje a obnovy veřejného prostoru jsou řešeny nadstandardně, s důrazem na kvalitní projektovou přípravu, sledují moderní trendy a přístupy, využívají nové, environmentálně šetrné technologie.

Přitom jsou přizpůsobeny místním podmínkám a respektují venkovský ráz. Soustavně, s nadhledem a respektem k historickému dědictví i potřebám občanů vzniká funkční mozaika přírodních a kulturních prvků v samotné obci i v suburbanizací zatížené krajině. Jedním z mnoha příkladů je netradičně pojatá renovace objektu základní a mateřské školy, v němž se hospodaří s dešťovou vodou, má běžně dětem přístupnou střešní zahradu a originální školní zahradu s certifikátem Přírodní zahrada.

Zelená stuha pro Vesnice roku

Zelená stuha se hodnotí a uděluje jako jedno z ocenění v rámci soutěže Vesnice roku. Zelená stuha ČR se volí ze 13 obcí, které zvítězili v krajských kolech soutěže. Garantem a podporovatelem soutěže Vesnice roku je Ministerstvo životního prostředí, organizaci celostátní soutěže s podporou ministerstva zajišťuje Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Smyslem Zelené stuhy je ocenit dobrou praxi obcí v oblasti péče o zeleň v obci, životní prostředí a krajinu a motivovat další obce k jejich následování. Oceňována je soustavná činnost zahrnující dlouhodobé plánování záměrů, kvalitní přípravu a realizaci projektů k ochraně, obnově a rozvíjení ekologických hodnot krajiny, jakož i zakládání a obnovu funkčních ploch zeleně a udržitelnou péči o zeleň i krajinu. Hodnocena je také osvěta, výchova a vzdělávání dětí i dospělých a zapojení veřejnosti do aktivit v této oblasti.

1. místo obec Ostopovice Jihomoravský kraj
2. místo obec Číměř Kraj Vysočina
3. místo obec Blatno Ústecký kraj
čestné uznání městys Borotín Moravskoslezský kraj
čestné uznání obec Hodslavice Jihomoravský kraj
čestné uznání obec Malé Svatoňovice Královéhradecký kraj
čestné uznání obec Písečná Karlovarský kraj
čestné uznání obec Sadov Karlovarský kraj
čestné uznání obec Tlučná Plzeňský kraji
čestné uznání obec Velehrad Zlínský kraj

V Olomouckém, Libereckém ani Středočeském kraji nebyla letos Zelená stuha udělena.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí