zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Liberci si lidé vyzkoušeli automat na vracení zálohovaných PET lahví, poprvé v ČR

11.10.2018
Odpady
Recyklace
V Liberci si lidé vyzkoušeli automat na vracení zálohovaných PET lahví, poprvé v ČR

Při běžeckém závodu Nature Run 7. října 2018 v Liberci si návštěvníci jako první v ČR mohli vyzkoušet automat na vracení plastových lahví, běžný například v sousedním Německu. Za jakoukoli nezmačkanou PET lahev vloženou do automatu lidé získali zdarma novou lahev přírodní minerální vody Mattoni Eco vyrobenou s 50% podílem recyklovaného PETu.

První veřejnou ukázku funkce automatu v ČR připravila značka Mattoni, která zde představila principy a význam tzv. depozitního systému na PET lahve*. Právě zálohovým systémem lze získávat dostatečné množství kvalitně vytříděných použitých PET lahví, což je nezbytná podmínka pro výrobu nových lahví s podílem recyklovaného PETu (tzv. rPET).

Po odevzdání jakékoli nezmačkané PET lahve automat vydal stvrzenku (obdobně jako běžný automat na skleněné lahve), za kterou pak byla v Mattoni stanu vydána zdarma novou 0,75l lahev přírodní minerální vody Mattoni Eco vyrobená nově
s 50% podílem rPETu. Během pěti hodin ukázkové činnosti lidé do automatu vložili
374 použitých PET lahví, které pak byly předány k recyklaci.

*Depozitní (zálohový) systém na jednocestné PET lahve

Karlovarské minerální vody, do jejichž portfolia Mattoni patří, si uvědomují potřebu řešit otázku zodpovědného nakládání s plastovým odpadem. Proto ve spolupráci s Institutem Cirkulární Ekonomiky (INCIEN) a s Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha iniciovaly v lednu 2018 vytvoření pracovní skupiny Zálohujme. Jedním z výstupů její činnosti má být studie, která navrhne možnosti zálohování jednocestných PET lahví, tzv. zálohový neboli depozitní systém.

V třídění odpadu sice patří Češi k nejlepším v Evropě, nicméně je potřeba ještě více posílit oběh a opětovné využití materiálu, nejlépe na lokální úrovni. To v praxi znamená nastavení spolupráce mezi domácími výrobci i odpadovými a recyklačními firmami tak, aby se na pultech obchodů mohly začít co nejdříve objevovat výrobky v obalech, které obsahují co největší podíl recyklátu. Cílem je získávat recyklát ideálně z obalů prodaných v ČR, aby se ještě více snížila uhlíková stopa a zároveň i náklady na převoz materiálu potřebného pro výrobu nových lahví.

Více informací o zálohovém systému najdete na www.zalohujme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí