zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Strážci přírody by přivítali novelizaci zákona

16.10.2018
Příroda
Legislativa
Strážci přírody by přivítali novelizaci zákona

Strážci přírody by přivítali novelizaci zákona, který by jim usnadnil a upřesnil jejich činnost. Současná legislativní pravidla už podle nich neodpovídají aktuálním stavu. Zákon o strážcích přírody vznikl před 26 lety a od té doby zůstal beze změny. Přitom charakter prohřešků a jejich počet se dramaticky změnil a zvýšil. ČTK to dnes řekl předseda českých strážců přírody Borek Franěk.

"Zákon o stráži přírody je z roku 1992, kdy se stráž ustanovovala. A k tomu existuje prováděcí vyhláška 365 z roku 1992. Všechno je už ale zastaralé s ohledem na potřeby dnešních strážců," uvedl Franěk.

Dodal, že například v zahraničí smějí strážci přírody chodit se zbraní. V Česku ovšem ne. Dále je podle něj v zákonu spousta vágních a nekonkrétních věcí. "Strážci mají různé pravomoci. Například smí zastavit vozidlo, ale nikde není specifikováno jak. Mohou zadržet osobu a předat jí policii, ale zase nikdo neví jakým způsobem," uvedl Franěk.

V Česku je několik stovek profesionálních i dobrovolných strážců přírody. Nejčastěji působí v oblastech CHKO a v národních parcích. Ode dneška do neděle mají celostátní setkání v rekreačním areálu Olšina u Polné na Šumavě na Českokrumlovsku.

Franěk uvedl, že počet strážců je v porovnání s jinými zeměmi nižší. Věří, že do budoucna se povede zákon novelizovat. "Ten původní vznikal v době, kdy bylo největším prohřeškem trhání bledulí a podobně. Momentálně se setkáváme s naprosto odlišnými prohřešky," uvedl.

Franěk dodal, že v Česku zůstává socialistický relikt, který se projevuje v fragmentaci stráží. Zatímco ve většině zemí je tato služba sloučena pod jednu organizaci, v ČR kromě strážců přírody působí i lesnická, rybářská a myslivecká stráž.

Marek Bílek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí