zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nad národními parky vznikly bezletové zony, platí i pro drony

22.10.2018
Chráněná území
Nad národními parky vznikly bezletové zony, platí i pro drony

Úřad pro civilní letectví zpřísnil pravidla pro letový provoz, včetně dronů, nad národními parky. Nová opatření vymezují oblasti, nad kterými je úplný zákaz provozu. ČTK to dnes sdělil mluvčí úřadu Vítězslav Hezký. Na informaci upozornila Česká televize. Podle ochranářů právě drony ohrožovaly chráněná zvířata i rostliny.

Nová opatření navazují na loňský zákon o ochraně přírody a krajiny a definují bezletové zóny, ve kterých se nesmí létat až do výšky 300 metrů nad zemí. Opatření platí pro profesionální i amatérské provozovatele, kteří drony často využívali k pořizování leteckých snímků nad krajinou. Provozovatelům za porušení hrozí na místě až desetitisícová pokuta, ve správním řízení jsou pokuty ještě vyšší.

Nová pravidla se nevztahují na letouny se speciálním povolením a také na bezmotorová letadla, jako jsou například kluzáky. Bezmotorové stroje nemají podle úřadu na ochranu přírody negativní vliv.

Podle údajů Úřadu pro civilní letectví bylo v loňském roce v České republice registrováno více než 400 komerčně využívaných dronů. Jejich počet stále stoupá.

V současné době existují v ČR čtyři národní parky - Národní park Šumava, Národní park Podyjí, Národní park České Švýcarsko a Krkonošský národní park. Národní parky pokrývají 1,5 procenta rozlohy území státu, vyplývá z webu ministerstva životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí