zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teplárna Přerov ročně spotřebuje až 114.000 tun paliva z odpadu

22.10.2018
Odpady
Teplárna Přerov ročně spotřebuje až 114.000 tun paliva z odpadu

Teplárna na okraji Přerova bude moci po plánované modernizaci ročně spálit až 114.000 tun tuhého alternativního paliva vyrobeného z vytříděných komunálních a ostatních odpadů. ČTK informaci získala z databáze EIA. Nová spalovací technologie podle města i společnosti Veolia Energie ČR splní nejpřísnější limity a výrazně sníží emise z teplárny. Zhruba dvoumiliardovou investici zaplatí skupina Veolia, které teplárna patří. Nové zdroje tepla by měly v Přerově začít fungovat do konce roku 2022.

Projekt modernizace přerovské teplárny počítá s instalací dvou nových zdrojů tepelné energie. Jeden bude spalovat biomasu a tuhé alternativní palivo a druhý zemní plyn. Zatímco nyní může být v přerovské teplárně ročně spáleno až 200.000 tun uhlí a 20.000 tun biomasy, po instalaci nových kotlů se už černé uhlí používat nebude. Tuhého alternativního paliva vyrobeného z odpadu bude možné ročně spálit až 114.000 tun a biomasy 20.000 až 178.300 tun.

V novém zdroji tepla bude podle zveřejněné dokumentace spalována biomasa zároveň s tuhým alternativním palivem. Maximální hodnota spotřeby tuhého alternativního paliva 114.000 tun za rok odpovídá současnému spalování biomasy v projektovaném množství 20.000 tun za rok. "V případě tuhého alternativního paliva je záměrem investora používat tuhé alternativní palivo vyrobené převážně z lokálních zdrojů a přispívat tak k naplňování plánů odpadového hospodářství Olomouckého kraje," stojí v oznámení Veolia Energie ČR.

Plánovaná modernizace teplárny podle zástupců radnice pomůže připravit Přerov na změnu systému nakládání se směsným komunálním odpadem, který od roku 2024 už nebude možné bez úpravy ukládat na skládky. Obyvatelé Přerova vyprodukují ročně zhruba 13.300 tun komunálního odpadu. V únoru při podpisu memoranda o tomto projektu zástupci radnice připustili, že nová technologie může být společná pro více měst, jak je to běžné v Německu či Rakousku.

Zastupitelstvo Olomouckého kraje v září po dlouhé diskusi schválilo založení akciové společnosti Servisní společnost odpady Olomouckého kraje, která má v příštích letech pro města a obce zajišťovat likvidaci zbytkového komunálního odpadu. Zatímco podle hejtmanství nová společnost pomůže samosprávám vyřešit likvidaci zbytkového odpadu, tak podle kritiků z řad opozice je projekt pro města a obce rizikový.

Podle senátorky a opoziční krajské zastupitelky Jitky Seitlové (Koalice pro Olomoucký kraj) bude odpad od této nové společnosti odebírat jiná firma, přičemž se neoficiálně hovoří o výrobci tepla pro Přerov. "Jisté je, že záměr s odpadem v tichosti připravuje. Původně se zde uvažovalo o spalovně, nyní to ale má být speciální kotel, který bude odpad spalovat s příměsí biomasy," uvedla.

Přerov otázku zpracování odpadu řeší již několik let. Dříve se uvažovalo o tom, že ve městě bude spalovna Olomouckého kraje, což obyvatelé odmítali. Zastupitelé kvůli tomu schválili, že by v takovém případě o záměru rozhodli lidé v referendu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí