zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studie: Toxické látky z elektroodpadu se dostávají do zboží

27.10.2018
Šlendryján
Zdraví
Zpětný odběr
Studie: Toxické látky z elektroodpadu se dostávají do zboží

Nebezpečné látky z elektroodpadu se recyklací dostávají do spotřebního zboží, jako jsou hračky, kadeřnické a kancelářské potřeby či kuchyňské náčiní. Vyplývá to ze studie, jejímiž autory jsou ekologická organizace Arnika, Aliance pro zdraví a životní prostředí (HEAL) a mezinárodní síť IPEN. Na dnešní tiskové konferenci její výsledky představila autorka Jitka Straková.

Toxické bromované zpomalovače hoření, které byly dříve do elektroniky přidávány kvůli snížení hořlavosti v případě požáru, byly mezinárodně zakázány kvůli negativním vlivům na zdraví a životní prostředí Stockholmskou úmluvou o perzistentních organických látkách v roce 2009. Některé vlády si ale podle Strakové prosadily možnost materiály obsahující vysoce toxické látky recyklovat. Mezi tyto chemikálie podle studie patří polybromované difenylétery.

V 19 evropských zemích bylo pro účely výzkumu koupeno 430 kusů plastového zboží. Organizace Arnika následně za pomoci rentgenového spektrometru zjistila u 109 vzorků zvýšené množství antimonu a bromu, což poukázalo na zboží vyrobené z recyklovaného plastu, který s největší pravděpodobností pochází z odpadní elektroniky, uvádí studie.

Zpomalovače hoření obsahovalo 107 výrobků, jako jsou dětské hračky, kadeřnické a kancelářské potřeby či kuchyňské náčiní. Z českých vzorků obsahovalo chemikálie 12 z 13 výrobků, nejvyšší koncentrace látek byla v ČR v sešívačce.

Chemikálie se snadno uvolňují působením tepla, mohou tedy například kontaminovat jídlo při použití kuchyňského náčiní. Podle expertky na toxické látky spolku Arnika Karolíny Brabcové mají negativní vliv na neurologický vývoj člověka, narušují lidský hormonální systém či funkci štítné žlázy.

Řešením je podle autorů studie plnění Stockholmské úmluvy a stanovení přísných limitů pro odpad s jejich obsahem. "Vidíme zásadní nedostatek v nastavení legislativy, kterou je potřeba změnit, aby se tyto toxické látky nedostávaly do výrobků. Je nutné zrušit recyklační výjimku pro zpomalovače hoření. Recyklace je výborná, ale nesmí být toxická," řekl vedoucí programu Toxické látky a odpady organizace Arnika Jindřich Petrlík.

"Problémem je, že unie toleruje vyšší hodnoty látek ve výrobcích z recyklátů než v nových výrobcích. Limit je stonásobně vyšší," doplnil. Evropský parlament podle něj nyní projednává novelu nařízení o perzistentních organických látkách a má možnost recyklační výjimky zrušit. Hlasovat o tom má na konci října či v listopadu. "Evropská komise zároveň zadala vypracovat studii, která se má zaměřit na nastavení limitů pro odpady," dodal Petrlík.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí