zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neférová solární daň ve Španělsku zrušena. Energetický regulační úřad ji u nás marně prosazoval předloni

29.10.2018
Solární energie
Neférová solární daň ve Španělsku zrušena. Energetický regulační úřad ji u nás marně prosazoval předloni

Španělský parlament zrušil tzv. solární daň zavedenou předchozí vládou v roce 2015, kterou byli zatížení samovýrobci obnovitelné energie ze Slunce, zejména domácnosti vlastnící pro svou potřebu pár střešních fotovotaických panelů [1]. Pomohla k tomu nedávno schválená evropská směrnice o obnovitelných zdrojích, která mimo jiné posiluje roli samovýrobců energie a energetických komunit v rámci pokračujícího rozvoje obnovitelných zdrojů energie v EU [2].

Absurdní španělská daň však nemusela být unikátem. Zatížit samovýrobce energie poplatkem se u nás předloni pokoušel i Energetický regulační úřad (ERÚ), když přišel s návrhem nové tarifní struktury [3]. Ten měl dopadnout nejen na domácnosti s nízkou spotřebou (mladé rodiny, matky samoživitelky, senioři nebo chataři), ale výrazně by i omezoval motivaci k úsporným krokům včetně vlastní výroby elektřiny například v malých střešních fotovoltaických elektrárnách. Svůj návrh ERÚ po vlně kritiky nakonec stáhl a slíbil jeho přepracování. Ani po třech letech však nový návrh neleží na stole. Současní i potenciální drobní majitelé fotovoltaiky tak zůstávají v nejistotě a bez stabilních podmínek, což komplikuje návratnost investice.

Stát by však měl zajistit konkurenceschopné prostředí i pro další OZE. Zatímco okolní země se srovnatelnými přírodními podmínkami (např. Dolní Rakousko, Bavorsko aj.) postaví ročně tolik větrných elektráren, kolik jich u nás stojí celkem [4], v ČR se od roku 2014 nepostavila de facto ani jediná elektrárna na obnovitelný zdroj. Chybí tu podpůrný systém pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ministerstvo průmyslu sice po letech chystá potřebnou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (tzv. POZE), přípravy však nabírají stále větší zpoždění. Vystoupení zástupců ministerstva na konferencích nasvědčují tomu, že ministerstvo chce nové instalace OZE zejména od velkých hráčů, nikoliv v rukou obcí, občanů či drobných podnikatelů, jako je to běžné na Západě.

Tomáš Jagoš, expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku Hnutí DUHA, řekl:

"Samovýrobci elektřiny mohou sehrát významnou roli při plnění evropských cílů pro rozvoj OZE i při naplňování Pařížské klimatické dohody. Evropská směrnice jim zaručuje, že jejich aktivita při výrobě elektřiny nemůže být diskriminována. Členské státy by proto měly potenciál samovýrobců co nejlépe využít. Proto bude důležitá podoba zákona o podporovaných zdrojích energie. Jeho novelizace se neustále odkládá a rozvoj OZE tak u nás zbytečně stagnuje. Zodpovědné Ministerstvo průmyslu zatím zahraniční zkušenosti ignoruje a dává najevo, že preferuje rozvoj OZE v rukou velkých hráčů na energetickém poli namísto, lidí, obcí či drobných podnikatelů, jak se to osvědčilo na Západě."Poznámky:

[1] https://elpais.com/economia/2018/10/05/actualidad/1538735796_622015.html,
https://www.tierra.org/por-fin-han-liberado-al-sol/

[2] http://hnutiduha.cz/aktualne/samovyrobce-energie-nelze-diskriminovat-rika-nova-evropska-smernice-o-podpore-obnovitelnych

[3] http://hnutiduha.cz/aktualne/navrh-novych-plateb-za-elektrinu-konci-v-kosi

[4] https://windeurope.org/wp-content/uploads/files/about-wind/statistics/WindEurope-Annual-Statistics-2017.pdf

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí