zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jízdou na kole za lepším ovzduším. Brněnský hackathon zná vítěze

31.10.2018
Obec, město
Ovzduší
Doprava
Klimatické změny
Jízdou na kole za lepším ovzduším. Brněnský hackathon zná vítěze

Jak udělat z Brna lepší město pro život. Touto otázkou se zabývali účastníci globálního klimatického projektu Climathon, který se letos už podruhé uskutečnil i v Brně. Letošního ročníku se zúčastnilo přes 30 lidí z řad soutěžících, mentorů a zástupců města Brna. Vítězný návrh představil mobilní inovativní řešení, jak mapovat aktuální koncentraci škodlivin v ovzduší. Například při jízdě na kole.

Soutěžní týmy si mohly zvolit jednu z pěti výzev, které se týkaly klimatických řešení a udržitelnosti Brna. Dodržet přesné zadání jednotlivé výzvy ale účastníci nemuseli. Vítězný projekt vybrala komise složená z odborníků, zástupce města z komise Smart City Brno a společnosti Foreigners.cz. ,,Vyvinul jsem zařízení, které jsem si připojil na kolo a cestou po Brně jsem změřil znečištění právě tam, kde jsem jel. Tato data mohou vytvořit podrobnou mapu znečištění ovzduší částicemi menší než 2.5 mikrometru v Brně a pomoct lokalizovat kritická místa z hlediska znečištění," představil vítězný projekt Petr Gábrlík. Ten za vítězství získal 10 tisíc korun, voucher od Kiwi v hodnotě 100 euro a poukaz do co-workingového centra KoPlac na jeden rok. Podle poroty druhý nejzajímavější projekt získal voucher od Kiwi v hodnotě 400 euro.

Klimatický hackathon Climathon již druhým rokem pořádalo co-workingové centrum KoPlac. Zadání letos zahrnovalo například výzvu kanceláře městského architekta k vytvoření systému schopného lépe měřit zelená místa v rámci městské zástavby, či analýzu meteorologických dat města Brna. ,,Pozitivně hodnotím, že se zapojilo město a na Climathonu se řešily jeho aktuální problémy. Nejvíce mě zaujal právě vítězný projekt, který poměrně dostupnou technologií a zároveň inovativním způsobem umožňuje měření emisí při cestě na kole. Ideální by bylo propojit tato data se stacionárními, která jsou dostupná teď," uvedl Roman Bohovic, expert na satelitní monitoring Země ze společnosti World from Space. ,,Jednotlivá řešení budeme sdílet s autoritami a doufáme, že najdou další využití," uvedla organizátorka brněnského Climathonu Iva Jurjev.

Hlavním globálním partnerem akce Climathon je konsorcium Climate-KIC, za kterým stojí síť expertů z řad byznysu, výzkumné sféry, neziskového sektoru a široké veřejnosti usilující o zdravé životní prostředí. Climate-KIC je podporován Evropským inovačním a technologickým institutem (EIT) se sídlem v Budapešti, který vyjma organizace Climathonu pomáhá zajistit investice začínajícím firmám, které chtějí zmírnit dopady klimatických změn.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí