zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průzkum: Češi chtějí bydlet ekologicky, překážkou jsou peníze

02.11.2018
Ekologické stavění, bydlení
Průzkum: Češi chtějí bydlet ekologicky, překážkou jsou peníze

Češi chtějí bydlet ekologicky a ekonomicky. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro Hypoteční banku na vzorku asi 1000 lidí. O ekologické bydlení se podle něj zajímá 59 procent dotázaných, až 78 procent by v případě změny obydlí preferovalo bydlení v energeticky pasivních domech. Překážkou je podle respondentů finanční náročnost a komplikovaná byrokracie. Výsledky průzkumu dnes zástupci Hypoteční banky a NMS Market Research zveřejnili na tiskové konferenci.

Hlavními myšlenkami spojenými s ekologickým bydlením jsou pro obyvatele ČR podle průzkumu hlavně šetrnost k životnímu prostředí (30 procent) a nízké náklady (22 procent). Každý šestý respondent si vybavil solární panely, každý osmý recyklaci. "Se solárními panely a jejich vlivem na chod domácnosti je seznámeno přes 96 procent Čechů, není tedy divu, že jsou i jednou z nejčastějších asociací, co se zeleného bydlení týče," řekla dnes mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Propad podle ní nastává u dalších možností. "Například o zadržování vody má přehled už jen lehce přes polovinu dotázaných, o zeleni na fasádách a jejích možnostech pak ví 44 procent respondentů," uvedla mluvčí. Nadšení Čechů pro ekologické domácnosti však podle průzkumu naráží na peníze, které by lidé museli za takové obydlí zaplatit. Za vysoké považuje investice do ekologických domů 93 procent všech dotázaných, lidé se obávají také administrativy spojené s vyřízení dotací, vyplývá z něj.

"Příliš velké časové náročnosti a administrativy při vyřízení dotací se obává přes 90 procent lidí. Jako pozitivní ale můžeme vnímat fakt, že Češi o těchto dotacích a zvýhodněních vůbec vědí - kladně odpovědělo 74 procent respondentů," dodala Vokálová.

Průzkum se podle ní netýkal pouze takzvaného zeleného bydlení, zaměřil se i na komplexnější náladu Čechů spojenou s jejich současnými domovy. Data z průzkumu ukazují, že 74 procent dotázaných je se svým bydlením spokojeno. Jako hlavní vysvětlení lidé nejčastěji uváděli dobrou dostupnost škol (90 procent) a příjemné okolní prostředí (83 procent). Na opačném konci pak skončily problémy se stavem bytu nebo domu (27 procent), případně s jeho vybavením (22 procent).

Více než polovina Čechů by přesto chtělo své bydlení změnit, a to například rekonstrukcí. Téměř 90 procent dotázaných lidí touží po tom bydlet ekologicky, ideálně v domě (87 procent) s garáží nebo parkovacím místem (84 procent) a velkou zahradou (76 procent), dodávají výsledky průzkumu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí