zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstva přijala téměř 190 žádostí o dotace na šetrné lampy

05.11.2018
Osvětlení
Ministerstva přijala téměř 190 žádostí o dotace na šetrné lampy

Ministerstva průmyslu (MPO) a životního prostředí (MŽP) přijala od obcí a měst 187 žádostí v objemu 200 milionů korun na šetrné lampy veřejného osvětlení. Dohromady přitom měly resorty připraveno 120 milionů. Vedoucí tiskového oddělení MPO František Kotrba dnes ČTK sdělil, že "lze předjímat, že by mohlo být přijatelné na tyto účely vyčlenit o něco více prostředků." Zájemci mohli o dotace žádat do středy.

MŽP mělo připraveno 30 milionů korun pro obce v chráněných krajinných oblastech, MPO vyčlenilo 90 milionů pro ostatní obce a města. Všechny obce mohou na rekonstrukci veřejného osvětlení, jejímž cílem je snížení světelného znečištění, získat až dva miliony.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) mohly o finance žádat obce, které se alespoň částí katastru nacházejí na území chráněných krajinných oblastí a zároveň nemají více než 100.000 obyvatel. Týkalo se to 1025 obcí. SFŽP obdržel 34 žádostí s celkovým požadavkem na 39,9 milionu korun. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) před vyhlášením výzvy připustil, že by v případě velkého zájmu mohlo MŽP vyčleněné peníze navýšit.

Ostatní obce a velká města mohly žádat o stejnou dotaci z Programu EFEKT. "V rámci programu jsme přijali do půlnoci 153 žádostí s požadavkem na dotace ve výši cca 160 milionů korun. To je velmi čerstvá informace, která už by se ovšem neměla zásadně měnit," uvedl Kotrba. Nyní je podle něj třeba zkontrolovat úplnost a správnost žádostí.

Klíčovou podmínkou k získání až padesátiprocentní dotace bylo dodržení přijatelné míry světelného znečištění. Přednost dostanou žadatelé, kteří v celém rekonstruovaném úseku osadí svítidla s teplotou chromatičnosti 2700 kelvinů a menší a zároveň zaměří světlo směrem dolů, do dolního poloprostoru.

Dotace obou resortů mají shodnou metodiku i kritéria hodnocení žádostí. Vedle možných příjemců se ale liší v termínu dokončení. Projekty obcí v chráněných krajinných oblastech musí být zrealizovány roku 2021, osvětlení podpořené dotacemi z Programu EFEKT musí být hotové do konce roku 2019.

Problém se světelným smogem má zdravotní dopady, nedostatečná tma v noci například brání správnému spánku u člověka i volně žijících zvířat. Porušení těchto přirozených rytmů může přispívat ke vzniku nemocí. Dopady má nadbytečné svícení také na ekonomiku. Odhaduje se, že v Česku se ročně zbytečně prosvítí dvě miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí