zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomouc zahájila průzkum zdrojů tepla v některých částech města

13.11.2018
Obec, město
Ovzduší
Olomouc zahájila průzkum zdrojů tepla v některých částech města

Lepší přehled o způsobu vytápění v rodinných a bytových domech bude mít olomoucká radnice díky terénnímu průzkumu a dotazníkovému sběru dat, který zahájila v některých částech města. Data o zdrojích tepla tazatelé sbírají v městských částech Lošov, Chválkovice a Slavonín, ale také v okolo ulice kpt. Nálepky a městských parků, kde jsou v zimě zvýšené koncentrace polétavého prachu. ČTK to sdělila vedoucí oddělení ochrany ovzduší magistrátu Jitka Pudelová.

Díky průzkumu radnice získá data o energetickém vybavení v rodinných a bytových domech s lokálními topeništi. "Vzhledem ke skutečnosti, že právní předpisy v ČR neukládají provozovatelům lokálních topenišť oznamovací povinnost, neexistuje o těchto zdrojích znečišťování ovzduší ucelená databáze s reálnými daty. S ohledem na aktuální stav znečištění ovzduší jsme se zpracovatelským týmem vytipovali lokality, ve kterých tento dotazníkový průzkum proběhne," uvedla Pudelová.

Na průzkumu se kromě magistrátu podílí Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Katedra geografie Univerzity Palackého v Olomouci. Výstup z dotazníkového šetření bude podle Pudelové sloužit k aktualizaci rozložení lokálních topenišť a získaná data poslouží k následným analýzám, díky kterým se budou moci navrhnout opatření na zlepšení kvality ovzduší v Olomouci.

Poslední sběr dat týkající se způsobu vytápění v rodinných a bytových domech s lokálními topeništi byl v Olomouci zorganizován v roce 2009. Od té doby se struktura zdrojů tepla v rodinných a bytových domech výrazně změnila, a to i díky dotacím na výměnu starých kotlů za moderní s nižšími emisemi.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí