zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CHKO Žďárské vrchy bude mít dům přírody od jara 2020

10.11.2018
Příroda
CHKO Žďárské vrchy bude mít dům přírody od jara 2020

Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy bude mít svůj dům přírody od jara 2020, vznikne ve vsi Krátká u Sněžného. Návštěvníci se tam doví o zajímavých místech, kam se mohou vydat, i o vývoji krajiny v minulých staletích. Objekty vybrané pro dům přírody stavbaři převezmou v polovině tohoto měsíce, řekl ČTK ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč. Akci v hodnotě 39 milionů korun dotuje Evropská unie.

Dům přírody bude podle Hlaváče pro turisty vstupní branou do Žďárských vrchů. "Návštěvnost Žďárských vrchů trvale narůstá. Dlouhodobě se snažíme budovat i tomu odpovídající návštěvnickou infrastrukturu," uvedl. Projekt připravila správa před více než šesti lety, uskutečnění záviselo na financování z evropských zdrojů.

Krátká je vesnickou památkovou rezervací, leží v centru CHKO. Pro dům přírody tam stavbaři zrekonstruují dva historické objekty s popisnými čísly 2 a 12. Pro expozici na téma Proměny krajiny Žďárských vrchů vznikne i 3D film. Všechny zakázky by měly být dokončené tak, aby mohl být dům přírody otevřen na hlavní turistickou sezonu v roce 2020, uvedl Hlaváč. Provozovatelem domu bude obecně prospěšná společnost Chaloupky.

Žďárské vrchy s rozlohou 709 kilometrů čtverečních patří mezi nejrozlehlejší chráněné krajinné oblasti v zemi. Hlavními fenomény území jsou rulová skalní města a voda. V CHKO pramení pět řek - Sázava, Chrudimka, Doubrava, Svratka a Oslava.

Vytváření domů přírody je dlouhodobou snahou Agentury ochrany přírody a krajiny ČR s cílem vytvořit moderní návštěvnická střediska ve zvláště chráněných územích. Někde už domy přírody fungují, jinde se připravují. Podrobnosti jsou na webu.

Věra Stejskalová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí