zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vezl si z Brazílie šupiny z ryby a zaplatil pokutu. Arapaima velká je pod ochranou CITES

20.11.2018
Příroda
Šlendryján
Vezl si z Brazílie šupiny z ryby a zaplatil pokutu. Arapaima velká je pod ochranou CITES

Při kontrole na letišti Václava Havla v Praze, v pátek 2. listopadu, označil pes Celní správy zavazadlo muže z České republiky cestujícího z Brazílie. Inspektoři z České inspekce životního prostředí, oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES následně identifikovali, že muž v něm bez potřebných povolení dováží 6 šupin chráněné arapaimy velké, jedné z největších sladkovodních ryb světa.

,,Šupiny turista zakoupil na trhu a dovážel si je jako suvenýr. Na místě jsme je zabavili a uložili cestujícímu za přestupek blokovou pokutu ve výši tisíc korun, kterou uhradil," řekl Zdeněk Novák z oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES.

Arapaima velká (Arapaima gigas) patří mezi největší sladkovodní ryby. Dorůstá délky až přes tři metry a hmotnosti 200 kg. Žije ve vodách Amazonky a jejích přítoků, obývá i stojaté vody, jezera, zaplavené oblasti i bažiny. Arapaima je velká, štíhlá ryba proudnicovitého tvaru těla. Šupiny jsou šedé až zelenožluté, u velkého jedince mohou být dlouhé až 10 cm. Největší ryby mohou být přes 3 metry dlouhé, ale v důsledku nadměrného lovu jsou takto velké arapaimy velmi vzácné. Kvůli svému prehistorickému vzhledu bývá někdy označována jako ,,živoucí fosílie". Arapaima je ryba, která je závislá na vzdušném kyslíku, který dýchá, a proto se musí vynořovat nad hladinu. Období sucha přežívá zahrabaná v bahně. Jedná se o predátora, který se živí rybami, ale také ptáky a dalšími živočichy, které nejraději loví u hladiny. (Zdroj: Wikipedie[1])

šupiny - Arapaima velká

šupina - Arapaima velká

Arapaima velká - šupiny

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí