zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste na dvojnásobek

18.11.2018
Příroda
Chráněná území
Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste na dvojnásobek

Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste zhruba na dvojnásobnou rozlohu. Stávající plocha rezervace, která je v katastru Malé a Velké Chuchle, byla 20 hektarů. K rezervaci, která nově ponese název Chuchelské háje, přibude také ochranné pásmo na pozemcích směrem na západ od rezervace. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili na svém posledním zasedání dosluhující pražští radní.

Nově navržená rozloha rezervace odpovídá vymezení evropsky významné lokality, která byla schválena v roce 2009. Vyhlášení ochranného pásma znamená vyšší dohled nad stavební činností, terénními úpravami, používáním chemie nebo způsobem hospodaření v lese. V samotné přírodních rezervacích nelze dělat terénní úpravy, změny vodního režimu, používat hnojiva a jiné chemické látky bez souhlasu úřadu, který má ochranu příroda na starosti. V těchto lokalitách je také nezbytné získat souhlas k pořádání sportovních a kulturních akcí mimo zpevněné cesty.

Důvodem ochrany je snaha o zachování původního lesa, kde jsou vzácné druhy rostlin a živočichů. Původní listnaté lesy doplnila výsadba nepůvodní borovice černé a trnovníku akátu. Z dalších rostlin, které zde rostou, lze jmenovat jaterník podléšku, ptačinec velkokvětý, hrachor jarní nebo rozchodník bílý. V oblasti lze nalézt vzácné houby, například hřib bronzový nebo kališník žebernatý. V lese žijí brouci krajník hnědý a roháč velký a z ptáků například žluva hajní a dudek chocholatý.

Na území Prahy je podle magistrátních stránek téměř 90 chráněných území. Mezi největší patří Divoká Šárka, Klánovický les, Prokopské údolí, Stromovka a Modřanská rokle. Chráněny jsou i skály v trojské zoo.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí