zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Žatci budou mít chytré koše, poznají, kdy jsou plné odpadu

27.11.2018
Obec, město
Odpady
V Žatci budou mít chytré koše, poznají, kdy jsou plné odpadu

Takzvaně chytré odpadkové koše na tříděný odpad začnou v pondělí instalovat v Žatci. Čtyři koše jsou díky technologii stále on-line, takže obsluha pozná, kdy je třeba je vysypat. Jde o koše s lisem a pojmou zhruba čtyřikrát víc plastů než koš běžný. Koše na tříděný odpad získalo město v rámci dotačního projektu Rozšíření sběrné sítě odpadů v Žatci, informoval ČTK mluvčí města Tomáš Kassal.

Celkové náklady na projekt jsou téměř deset milionů korun, z čehož 85 procent pokryje dotace. Takzvaně chytré koše mají podle Kassala podpořit třídění odpadu ve městě. V Ústeckém kraji se totiž vedle Středočeského kraje odpad třídí velmi málo. Podíl odděleně sbíraných složek zde činí pouze 12,3 procenta.

Podle vedoucí odboru rozvoje města Kateřiny Mazánkové je vyprázdnění košů jednoduché. "Jde jen o vysypání pytle, takže technická správa si kvůli nim nemusela pořizovat žádnou speciální techniku," uvedla Mazánková.

Součástí projektu je i pořízení dalších nádob na třídění odpadu včetně tří sestav polopodzemních kontejnerů, které se ještě letos začnou instalovat na sídlištích na jihu města. Sedm hnízd podzemních kontejnerů se začne montovat v centru a na dalších místech příští rok.

Stanoviště nádob se skládají buď ze dvou košů, jednoho s lisem na plast a jednoho bez lisu na papír, nebo tří košů, kde je jeden bez lisu navíc určený na sklo. Trojkombinace budou na náměstí Svobody, na náměstí Prokopa Velkého a na Kruhovém náměstí, kde bude navíc i jedna dvojkombinace.

"Na každém je umístěný jednoduchý popis, který napovídá, co se do koše může dávat. Zároveň jsou v blízkosti běžných košů na směsný komunální odpad, takže lidé si mohou vybrat, co kam vhodí," uvedla Denisa Harajdová z žateckého odboru rozvoje.

Chytré odpadkové koše jsou dosud v několika českých městech, například v Praze, Karlových Varech nebo Prachaticích.

Žatec je historickým městem, které žádá o zařazení na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí