zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Národní park Podyjí opět ocení projekty citlivé k přírodě

29.11.2018
Chráněná území
Národní park Podyjí opět ocení projekty citlivé k přírodě

Vedení Národního parku Podyjí i letos ocení projekty citlivé k přírodě a prospěšné prostředí, v němž žijí obyvatelé této chráněné oblasti na Znojemsku. Cenu dostanou také lidé, kteří se o to zasloužili. Jednoho z nich vybere v anketě veřejnost. Mezi čtyřmi navrženými projekty je například péče o louky v okolí Hnanic nebo citlivá rekonstrukce střechy vranovského zámku. V tiskové zprávě to uvedl mediální koordinátor ankety David Grossmann.

Tři z kandidátů, kteří budou oceněni, vyberou ochranáři. O čtvrtém mohou rozhodnout lidé v hlasování na webu www.nppodyji.cz Cílem ankety nazvané Dobrý skutek pro Podyjí je přimět veřejnost k větší péči o národní park, jeho přírodu i četné památky, které jej na mnoha místech krášlí. Národní park anketu pravidelně vyhlašuje od roku 2012.

Veřejnost vybere svého vítěze hlasováním na webu do 9. prosince. Oceněné projekty, instituce či lidi pak ochranáři vyhlásí 11. prosince ve znojemském Domě umění.

Mezi navrženými je letos šetrná péče o louky a pastviny v okolí Hnanic nebo rekonstrukce krovů a střechy vranovského zámku, která umožňuje nejen stálé hnízdění rorýsů, ale také pobyt netopýra velkého na letní kolonii. Ocenění může získat i entomolog Jan Šumpich, a to za zmapování a propagaci podyjských motýlů, či Jan Kozdas, a to za ochranu krajiny jako odkazu předků.

Loni si ocenění odnesl například bývalý ředitel rakouského Národního parku Thayatal Ludwig Schleritzko, cenu dostal za podporu a prohlubování přeshraniční spolupráce. Veřejnost poslala v internetové anketě nejvíce hlasů vzdělávacímu projektu PřírUčKa: Příroda - Učebnice - Kamarádka, za kterým stály týmy učitelů ze čtyř znojemských škol.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí