zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Havelka - Jak podpořit recyklaci

06.12.2018
Odpady
Recyklace
Havelka - Jak podpořit recyklaci

Redakce časopisu Pro města a obce položila několik velmi aktuálních otázek k tématu přípravy legislativy odpadového hospodářství v ČR v návaznosti na přijetí nových evropských směrnic...

Ty mají jako hlavní cíl snižovat množství odpadů a více podpořit recyklaci a nakládání s odpady, jako se zdroji surovin pro další výrobu. Redakce položila Petru Havelkovi z Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) tři níže uvedené dotazy.

Je podle vás recyklace (nikoliv pouze třídění a sběr) odpadů obecně a komunálních zvláště v ČR dostatečná?

V ČR umíme dle statistik MŽP znovu využít přes 83 % odpadů z celkové produkce. To je velmi dobré číslo. U komunálních odpadů je to ale jen 38%. Zde tedy musíme přidat. A netýká se to jen ČR. Je to aktuální téma pro celou Evropu. Jsem rád, že na evropské úrovni se tyto věci již aktivně řeší. Pro nás je nyní podstatné, že byl letos schválen tzv. balíček oběhového hospodářství. Ten jasně stanoví cíle a jejich časování, ve kterém mají členské státy zajistit lepší nakládání s odpady. A recyklace hraje v těchto cílech klíčovou roli. K roku 2035 mají členské státy zajistit recyklaci 65% komunálních odpadů. Ke stejnému roku má zároveň klesnout míra skládkování komunálních odpadů na 10%. Je to splnitelné. Je však třeba hledat taková řešení, aby zvýšené náklady nenesly, jako doposud, zejména obce a města. Evropa chce více tlačit na samotné výrobce obalů a zboží.

Je podle vás vhodné, aby stát podporoval výrobu a využití recyklovaných výrobků např. vypisováním dotací, zvýhodňováním recyklovaných výrobků ve veřejných zakázkách apod.?

Ano, stát by měl k recyklaci zaujmout výrazně aktivnější postoj. Napomoci může řada nástrojů. Vámi zmíněné dotace však nevnímáme jako nejvhodnější cestu. Jsou to totiž často peníze investiční a nikoli provozní. Recyklační technologie nejsou drahé na pořízení, ale je třeba, aby se vyplatil jejich provoz. Klíčem je to, aby zde byla větší poptávka po recyklovaných výrobcích (více zde) a aby tyto výrobky byly i ekonomicky zajímavé a mohly efektivně soutěžit s výrobky z primárních surovin. A právě zde určitě může pomoci stát.

Jaké nástroje ke zvýšení podílu recyklace by u nás bylo vhodné více používat?

Jako ČAOH dlouhodobě doporučujeme tři základní nástroje k navýšení recyklace a postupně pro ně získáváme podporu (více zde). Pokud chce stát rozšířit kapacity recyklace, pak je vhodné snížit daňové zatížení na recyklované výrobky. To je možné udělat například v rámci snížené DPH. Doporučuje to i EU. Další velmi důležitý a funkční nástroj je veřejný závazek státu k tomu, aby z určitého procenta preferoval ve veřejných zakázkách recyklované výrobky. A třetí možný nástroj, který by sektoru recyklace významně pomohl, je snížení zdanění práce v tomto sektoru. Zde existuje velký prostor. Možnosti tu tedy jednoznačně jsou, je jen třeba, aby to stát myslel skutečně vážně. Někteří politici již pochopili potřebnost navrhovaných opatření a chtějí v tom být aktivní. Věřím, že se to v dohledné době podaří. Po nárůstu kapacit samotné recyklace vzroste logicky i poptávka po druhotných surovinách a kruh se tak uzavírá. To může funkční cirkulární ekonomika.

Zdroj: na webu České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) s využitím článku z časopisu Pro města a obce

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí