zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krkonoše hlásí přes 11 milionů návštěv ročně

02.12.2018
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Krkonoše hlásí přes 11 milionů návštěv ročně

Krkonošský národní park (KRNAP) a jeho ochranné pásmo navštvívilo v roce 2017 více než 3,65 milionu lidí, kteří zde dohromady strávili 11,3 milionu dní. Vyplývá to z dat mobilních operátorů, očištěných o místní obyvatele i ty, kdo pravidelně dojíždějí za prací, sdělil ČTK mluvčí parku Radek Drahný. Jde o nejpřesnější informace o návštěvnosti českých Krkonoš. Dosud byl odhad počtu ročních návštěv téměř dvakrát nižší. KRNAP se tak řadí v přepočtu na plochu i v absolutních číslech k nejnavštěvovanějším národním parkům v Evropě.

"Přesná data poskytnutá mobilními operátory ukazují, že celoroční návštěvnost Krkonoš je ještě podstatně vyšší, než jsme odhadovali, a to 11,3 milionu návštěv ročně. Dříve jsme dlouhodobě odhadovali, že se návštěvnost české strany Krkonoš pohybuje zhruba na úrovni pěti až šesti milionu návštěv ročně," řekl ČTK Drahný. Podle něj nelze v posledních letech hovořit o nárůstu návštěvnosti, ale o upřesnění.

Velmi vysoká je také návštěvnost na území samotného národního parku, tedy bez vnějšího i vnitřních ochranných pásem. Toto území navštívilo loni více než jeden milion lidí, kteří tu strávili 4,65 milionu dní.

Z dat za rok 2017 také vyplývá, že zahraniční návštěvníci tvoří 25 procent návštěvníků národního parku. Turisté, kteří v Krkonoších přenocují, tvoří 40 procent návštěvníků, zatímco výletníci, kteří přijedou na jediný den, činí 60 procent návštěvnosti. V případě celých Krkonoš tvoří jednodenní návštěvníci 52 procent a vícedenní 48 procent. "Jak pro přírodu, tak pro zdejší podnikatele je mnohem přínosnější návštěvník, který se tu ubytuje a stráví tu několik dní, než davy, které by sem jezdily jen na otočku," uvedl náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar.

Z hlediska návštěvnosti stále vede zimní období, i když největší počet lidí v roce 2017 navštívil Krkonoše o svatováclavském víkendu, který překonal i období po Štědrém dnu a přelom roku.

Rozdělení návštěvníků mezi západ, střed a východ KRNAP je zhruba rovnoměrné. Nejnavštěvovanější byla střední část s pramenem Labe. Tam přijelo 384.220 lidí a strávili tam 1,76 milionu dní. Následuje východní část s 335.951 návštěvníky, kteří tam strávili 1,48 milionu dní, kde láká především Sněžka. Třetí oblastí je západní část parku s 308.456 lidmi a 1,4 milionu návštěv.

Vedení parku se snaží nával lidí řešit například omezováním vjezdů aut, udržováním turistické infrastruktury nebo propagací nových turistických cílů v níže položených oblastech hor.

KRNAP vznikl v roce 1963 a společně s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. Nejpřísněji chráněná první zóna má téměř 7000 hektarů a pohyb v ní je povolen jen po značených cestách.

Tomáš Kučera

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí