zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Parazitolog Julius Lukeš získal mimořádné americké ocenění

06.12.2018
Obecné
Parazitolog Julius Lukeš získal mimořádné americké ocenění

Americká asociace pro rozvoj vědy (AAAS), vydávající prestižní vědecký časopis Science, zvolila profesora Julia Lukeše, ředitele Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR, jedním ze svých elitních členů (Fellows). Tímto způsobem vyjadřuje celoživotní poctu vědcům, kteří dosáhli mimořádných úspěchů v rozvoji vědy.

Letos AAAS vybrala pro toto významné ocenění 416 laureátů, z nichž většina pochází z prestižních amerických univerzit a Julius Lukeš je v tomto seznamu jediným vědcem z České republiky. Na toto ocenění jej navrhli jeho američtí spolupracovníci, kteří rovněž patří mezi elitu Fellows AAAS. Český parazitolog byl zvolený v rámci biologické sekce za dlouhodobý přínos evolučním studiím v protistologii a molekulární parazitologii se zaměřením na bičivky a výtrusovce.

Jak uvedl ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer, zvolení profesora Julia Lukeše za člena této prestižní americké učené společnosti je mimořádným a zaslouženým oceněním. "Kolega Julius Lukeš se vypracoval ve světově uznávaného odborníka v oblasti evoluce prvoků parazitických i volně žijících a mechanismů jejich adaptace k parazitismu. Jeho vědecké zájmy přesahují dalece do oblasti obecných otázek biodiverzity, významu mikroorganismů v biosféře naší planety i v biologické integritě člověka. Svými názory a přístupy je kolega Julius Lukeš vždy originální enfant terrible, se kterým je radost spolupracovat," říká Libor Grubhoffer.

Profesor Lukeš je ředitelem Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a profesorem na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Více než dvacet let se zabývá molekulární biologií parazitických prvoků, kteří způsobují řadu závažných onemocnění. Je autorem či spoluautorem tří set publikací v zahraničních vědeckých časopisech. Od roku 2004 je členem Učené společnosti ČR, v roce 2009 se stal prvním mimopražským laureátem ocenění Praemium Academiae, v roce 2014 byl přijat do řad Americké mikrobiologické akademie (American Academy of Microbiology) a v roce 2015 do Evropské mikrobiologické akademie (European Academy of Microbiology).

Všechny letošní laureáty oznámila AAAS v aktuálním vydání časopisu Science dne 29. listopadu 2018. Na výročním shromáždění AAAS, které se uskuteční 16. února 2019 ve Washingtonu, pak čerství laureáti obdrží oficiální certifikát a zlatomodrý růžicový odznak (zlatá barva představuje vědu, modrá barva techniku).

Americká asociace pro rozvoj vědy (www.aaas.org), založená v roce 1848, je největší vědecké společenství na světě. Zahrnuje téměř 250 přidružených organizací a akademií věd a vydává prestižní časopis Science (www.sciencemag.org). Tradice AAAS Fellows začala téměř před sto padesáti lety, v roce 1874, a zahrnuje velká vědecká jména, mezi nimiž jsou například americká astronomka Maria Mitchellová (zvolena 1875), vynálezce Thomas Edison (1878) a dlouhá řada nobelistů. Ocenění se uděluje na celý život.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí