zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Než přiletí anděl, poznejte biologické peklo!

04.12.2018
Ekostyl
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Než přiletí anděl, poznejte biologické peklo!

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR poprvé vyrazí mezi lidi s novou ukázkovou mobilní laboratoří. Tento jedinečný ,,showroom" v originálním, 9 metrů dlouhém airstreamovém karavanu s nejnovějšími mikroskopy a laboratorní technikou je ideálním prostředkem pro moderní a interaktivní prezentaci vědy a výzkumu. První zastávkou Mobilní laboratoře Biologického centra AV ČR bude Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, kam se tradičně na mikulášský den snáší z Černé věže anděl. Než ale přiletí, mohou návštěvníci vstoupit do ,,Biologického pekla". To je název tematického programu, který přiveze mobilní laboratoř na náměstí ve středu 5. 12. 2018 od 10 do 13 hodin.

Karavan se promění v peklo plné čertovských potvůrek. Nebyli by to českobudějovičtí biologové, kdyby s sebou nevzali živé parazity, v tomto případě čerstvé červy vypreparované z ryb. Vědci budou také odhalovat ďábelská tajemství světa pod zemí, a to nejen půdy z nejrůznějších prostředí, ale také živých půdních organismů, mezi nimiž kraluje ďábelský pracant - žížala. ,,Věda není vždy jen práce v bílých rukavičkách u mikroskopu nebo výkonného počítače. Za výzkumem musíme i do terénu, a pokud nás zajímá studium konkrétní části živočicha, nezbývá než se pustit do pitvy," doplňuje koordinátorka laboratoře Markéta Kubátová další bod programu, jímž bude preparace jednotlivých orgánů ryb. Návštěvníci se mohou těšit i na chemický pokus ,,Faraonovi hadi" a ukázku různých vzorků vody se sinicemi a řasami.

Mobilní laboratoř BC AV ČR navštíví v průběhu pěti let veletrhy, výstavy, školní dvory, ale třeba i letní tábory po celé České republice. ,,Cílem je především odstranit předsudky, nadchnout publikum a ukázat vědu z jiného pohledu," říká vedoucí projektu, Renata Novotná z Biologického centra AV ČR. Obohaceno nebude jen publikum, ale také badatelé a doktorandi, kteří si ověří své prezentační dovednosti a získají nový pohled na svou práci díky sdílení svých poznatků s širokou laickou veřejností.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí