zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna asi kvůli EK posílí pozici ekologických organizací

12.12.2018
Firma
Obecné
Sněmovna asi kvůli EK posílí pozici ekologických organizací

Nevládní ekologické organizace asi získají ze zákona výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekogické újmě. Změnu má na nátlak Evropské komise přinést novela, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Dolní komora rozhodne mimo jiné o opětovném návrhu poslance ODS Jana Zahradníka na zamítnutí předlohy, neboť prý vychází ekologům vstříc víc, než požaduje směrnice. Ekologické organizace staví do role prokurátora či veřejného žalobce, uvedl poslanec.

Zákon by měl v reakci na výtky Evropské komise výslovně stanovit, že řízení o uložení preventivních nebo nápravných opatření lze zahájit jak z moci úřední, tak na žádost neziskové organizace založené za účelem ochrany životního prostředí. Pokud by novela nebyla přijata, Česku by od komise hrozila pokuta ve výši nejméně dvou milionů eur (zhruba 52 milionů korun).

Komise české straně vytýká, že hlavním postupem při řízení o uložení preventivních nebo nápravných opatření je řízení z moci úřední a na tento způsob se podle ní klade větší důraz než na řízení zahajované na žádost.

V Česku podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nebyl dosud zaznamenán žádný případ takové ekologické újmy, který by si vyžádal uložení nápravných opatření podle měněného zákona.

Žádost o zahájení řízení bude moci podle navrhovaného znění podat fyzická nebo právnická osoba, která je ekologickou újmou dotčena nebo je u ní takové dotčení pravděpodobné. Nově má být výslovně uvedeno, že o něj bude moci požádat i právnická osoba, která není založena za účelem podnikání a jejímž hlavním cílem je ochrana životního prostředí.

Pirátská poslankyně Dana Balcarová navrhla rozšířit působnost zákona o nové chráněné druhy. Další poslankynin návrh se týká ochrany půdy - v případě jejího znečištění by ukládal viníkům povinnosti při zlepšení její kvality. Sněmovní výbor pro žovotní prostředí žádné úpravy nepodpořil.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí