zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Uherské Hradiště rozmístí v ulicích nádoby na sběr oleje a tuku

27.12.2018
Obec, město
Bioodpady
Odpady
Recyklace
Uherské Hradiště rozmístí v ulicích nádoby na sběr oleje a tuku

Uherskohradišťská radnice nechá od ledna příštího roku v ulicích rozmístit nádoby na sběr oleje a tuku z domácností. Lidem bude díky pilotnímu projektu k dispozici 26 speciálních zelených nádob o objemu 240 litrů s informačním polepem a s otvorem pro vhazování uzavřených PET lahví. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí radnice Jan Pášma.

"Instalací sběrných nádob na oleje chceme docílit snížení množství olejů, které lidé vylévají do kanalizace, případně vyhazují do kontejneru na komunální odpad," uvedl místostarosta Čestmír Bouda (KDU-ČSL).

Neorganizované vyhození tuků a olejů podle Pášmy výrazně znečišťuje životní prostředí, především odpadní potrubí a systém kanalizace. Město si od projektu slibuje ochranu životního prostředí a veřejného i soukromého majetku před zbytečnou a nákladnou údržbou odpadních systémů.

Do speciálních separačních zelených nádob se olej či tuk ukládá v uzavřených plastových obalech, například v PET lahvích. Následně je ekologicky likvidován. "Pro ukládání nejsou příliš vhodné původní PET obaly od oleje, protože jejich uzávěry dobře netěsní. Nejlépe je olej vyhazovat například v PET lahvích od minerálky se šroubovacím uzávěrem," uvedl mluvčí.

Separační nádoby slouží výhradně k ukládání potravinářských olejů a tuků. "Není možné do nich vhazovat třeba použité motorové oleje a podobně," doplnil Bouda.

Nádoby budou umístěny na začátku ledna příštího roku ve všech městských částech. Přesné lokality obyvatelé najdou v aplikaci GIS na webových stránkách města, konkrétně v pasportu odpadového hospodářství.

Uherské Hradiště bude prvním městem ve Zlínském kraji, kde se sběr použitého oleje z domácností prostřednictvím nádob uskuteční. Podle starosty Stanislava Blahy (ODS) je smlouva na sběr olejů zatím uzavřena na jeden rok. "Pak projekt vyhodnotíme. Věřím, že úspěšně, což by vedlo k jeho pokračování," uvedl Blaha.

Další možností, kam mohou lidé odevzdat olej a tuk z domácností, jsou sběrné dvory.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí