zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český Solar Global postavil solární elektrárnu na rekultivované skládce v Německu a hodlá expandovat dále na západ

23.01.2019
Solární energie
Český Solar Global postavil solární elektrárnu na rekultivované skládce v Německu a hodlá expandovat dále na západ

Na konci prosince 2018 společnost Solar Global Service a.s. ze skupiny Solar Global a.s. Vítězslava Skopala oznámila dokončení projektu velké solární elektrárny v Německu. Instalovaný výkon nově dokončené fotovoltaické elektrárny v bavorském městě Schönwald je 668 kWp. Elektrárna byla vystavěna na tříhektarové rekultivované skládce a náklady na její výstavbu se pohybovaly okolo 730 000 EUR.

Solární park využívá kombinace polykrystalických modulů, upevněných na speciálních betonových patkách, odpovídajících jak místním klimatickým podmínkám, tak podmínkám životního prostředí pro rekultivované skládky. Zkušební provoz bude zahájen ještě v lednu.

,,Společnost Solar Global tímto projektem zahájila expanzi do Německa a dále na trhy západní Evropy, kde nás láká hlavně stabilní prostředí pro obnovitelné zdroje a celkově kladný vztah k moderní energetice, který ještě stále marně hledáme v České republice," řekl majitel skupiny Vítězslav Skopal.

Spolupráci s českou firmou při stavbě parku si chválí i sám starosta obce pan Klaus Jaschke: ,,Město Schönwald velkým úsilím sanovalo bývalou skládku pro vytvoření podmínek pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Kvůli bývalé skládce byly vyšší nároky a požadavky na výstavbu než na jiných pozemcích. Společnost Solar Global a.s. velice dobře spolupracovala s úřady. Těší nás, že fotovoltaická elektrárna bude připojena k distribuční síti a děkujeme za výbornou spolupráci během výstavby a přejeme úspěšný provoz."

Německo na rozdíl od České republiky podporuje stavbu solárních parků na tzv. brownfieldech, skládkách a ostatních plochách, podobně jako fandí např. instalacím střešní fotovoltaiky. Výše provozní dotace přitom není nikterak přehnaná. V případě tohoto projektu činí 84,4 EUR na MWh, přitom poslední dobou se ceny za tzv. peak-load (špičkové zatížení) na německém trhu pohybují okolo 60 Eur. Stát tak provozovateli musí ,,doplatit" v průměru pouze něco okolo 25 EUR na MWh. Vyrobenou energii ze zákona musí provozovatel FVE prodat přímo na velkoobchodním denním trhu s energií.

Na nevyužitý potenciál brownfieldů, skládek a jinak znehodnocených průmyslových ploch pro stavbu solárních elektráren v řádech gigawattů u nás dlouhodobě upozorňuje např. Solární asociace. MPO přitom v nejnovějších návrzích zákonů s fotovoltaikou nad 1 MW v plánovaných aukcích kapacit pro obnovitelné zdroje po roce 2021 vůbec nepočítá, což kritizují sdružení podporující rozvoj obnovitelných zdrojů, jako např. Solární asociace či Svaz moderní energetiky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí